Designers » B » Oriental Woody « Groups

Back to Black By Kilian for women and men

Back to Black By Kilian for women and men
I have it
I had it
I want it
love
like
dislike
winter
spring
summer
fall
day
night
Total people voted: 1024
female 25- 25+
male 25- 25+

I have it: 804 I had it: 118 I want it: 1142 My signature: 16

main accords
sweet
honey
tobacco
fruity
balsamic
warm spicy
Pictures
Back to Black By Kilian for women and men Pictures Back to Black By Kilian for women and men Pictures Back to Black By Kilian for women and men Pictures

New fragrance by the niche house of By Kilian arrives on the market in September 2009, under its name Back To Black: Aphrodisiac. The fragrance is presented as an edition which will be a favourite both to men and women. It is composed of aromas of honey, fruit, wood, amber and tobacco, with a hint of citrusy tacts of bergamot, spicy nuances of saffron and cardamom, and sweet touch of raspberry. This sophisticated fragrance belongs to collection L`Oiuvre Noire / Black Masterpieces, as the eight in line of quality editions.

Official notes of By Kilian Back to Black: Aphrodisiac: bergamot, saffron, nutmeg, cardamom, coriander, raspberry, chamomile, olibanum, honey, cedar, oak, tobacco, patchouli, almond, vanilla and labdanum. The perfume is available in a black flacon, typical of By Kilian, in amount of 50ml and 1l fragrance fountain. The nose behind this fragrance is Calice Becker.

Fragrance Notes

Bergamot Saffron Nutmeg Cardamom Coriander Raspberry Chamomile Olibanum white honey Virginia Cedar Oak Patchouli Almond Tobacco French labdanum Vanilla Geranium Gingerbread Benzoin Tonka Bean Amber Cherry

Main Notes According to Your Votes

Loading...

Longevity

drag slider to vote

User votes
poor 7
 
weak 10
 
moderate 31
 
long lasting 68
 
very long lasting 123
 

Sillage

drag slider to vote

User votes
soft 32
 
moderate 96
 
heavy 101
 
enormous 41
 

This perfume reminds me of  
Tabacca
8 no yes

Back to Black Fragrance Reviews

annkom
annkom

If you are looking for something less sweet & fruity I can recommend Mugler's Pure Havane. Honey & fruitiness spoils it here for me and tobacco doesn't last long enough.

Nov
10
2014
Ditta70
Ditta70

After two long days of wearing BtB I have mixed feelings about it. There are parts of it I adore and parts that I really cannot appreciate. Here are the details:
First of all, to me at least, aphrodisiac it is not. Pipe tobacco in my world is a scent of a respectable elderly gentleman, hence it is more calming, reassuring, mature and peaceful than sexy. It is a scent I would reach for on a turbulent day, to anchor and sooth me. It is actually the absolutely wonderful cherry pipe tobacco that I adore in this fume,along with the other warm tones like vanilla and saffron.
Now come the honey. I am a honey aficionado, consume honey each and every day. Acacia, linden, chestnut, forest, buckwheat, lavender, safflower, leatherwood, orange flower, mixed wild flower...you name it, I love it. Their taste, smell, texture, everything. Well, the honey presented here smells like the horrid simulated honey we were fed in kindergarten and primary school. It was most probably sugar syrup, coloured and flavoured with synthetic honey aroma. It had a very specific, unpleasant, cloying odour, and that is exactly what I smell here. We all know that honey scent can turn urinous on certain skins, but this one is urinous to start with (as was the simulated honey). This unfortunate note kills BtB for me. With another honey note (and I do have several perfumes with honey, and neither do this on my skin) this perfume would have made it on my favourite shelf. As it is, I unfortunately must turn it down.

It has good sillage, and tremendous longevity. It goes on all day long, and lingers on your clothes forever.

Sep
16
2014
RachmaninoffRocks
RachmaninoffRocks

This scent is a waft of the night, afterglow incarnate- soft silken sheets and reminiscence.

Slow steady seduction, not passion; lovemaking that starts after sunset and endures until sunrise.

Mediocrity has no place in Back to Black, as it is the circling of fingertips and the soft, wet tip of a probing tongue.

Both the wonder of what was and what could be.

Sep
09
2014
Chad0321
Chad0321

Honestly i do not like it at all, I had gotten some tobacco with deertongue in it and it smells exactly like Back to black.

Sep
08
2014
lovepie
lovepie

This turns into furniture polish on my skin, but to be fair, it smelled amazing in the shop! Fresh, organic honey with sweet notes of woods and mystery!

Aug
22
2014
EternalWinter
EternalWinter

Ok, back to black,here we go, the initial blast i get honey,lots and lots of honey,i would like to say that for me,back to black has the most genuine honey note i've ever smelt in all my fragrances that i own or smelled, after like 5-10 minutes i get like a tobacco felling over the honey with some raspberry, it's a nice smell but for the price tag i would never buy full bottle because is not worth it,for me. Sillage,meh, it's moderate,3-4 hours then it becomes skin scent,i recommend sampling this first before you buy it:)

Aug
19
2014
KIZILBAY
KIZILBAY

Hiçbir zaman parfümün sadece “koku” olduğunu düşünmedim. Kokunun bizim için ne ifade ettiği, çağrıştırdığı şeyler, götürüp getirdiği zaman aralıkları, marka, markanın vaatleri gibi karmaşık bir bütündür parfüm. Bu dünya içinde parfüm evleri, tasarımcılar kendilerine bir yol çizerler. Beğenmek, beğenmemek ise son derece kişisel durumlardır.

Parfümlerin tek tek olduğu gibi onları üreten üst markalarında bir kişiliği vardır. Satış ve pazarlamada ise bu üst marka son derece etkilidir. Büyük ve popüler markalar bu yüzden daha rahat davranırlar. Örneğin her parfümü için ayrı şişe tasarlayan Calvin Klein bana biraz uzak gelir. Her yeni parfüm için yeni bir kimlik inşaası bana fazkasıyla satış odaklı gelir. Küçük markalara olan ilgim belki de bu yüzden.
KİLİAN
Ürünü, parfümü sunumu bakımından bence dünyanın ilk 5 markası arasına rahatlıkla girer. Ben en çok travel setlerini sevdim. Küçük şişeleri içine alan bu dikdörtgen parçalar çok şık. Kapak mıknatızlı ve kapanış sesi bile insanın hoşuna gidiyor. Büyük şişeye oranla fiyatı daha uygun olduğu içinde tercih edilebilir. Zaten kokuyu bir süre inceledikten sonra az almış olmamın doğru karar olduğunu gördüm.

Ambalaj ve şişe için gönel rahatlığı ile 9/10 diyebilirim.
BACK TO BLACK
Bu ismin altında birde afrodizyak yazıyor. Kokunun hangi kısmı afrodizyak anlamadım. Bir çağrışım bulamadım. Belki ben bulamadım ama kokunun kendisi de bu iddiasını taşıyacak düzeyde değil. Kalıcılık fena değil ama kokuyu sadece siz duyabilirsiniz. Bu sitede parfümün dökümü yapılırken içindekiler sıralanmış ama bence sadece tütün-şeker-vanilya sahnede. Sanki karmaşık, derin bir parfüm havası yaratılmaya çalışılmış. Oysa koku son derece basit. Kötü demek istemem. Ancak ortalama düzeyde bir etkiye sahip. Yukarda sözünü ettiğim üçlü ilk andan itibaren sazı eline alıyor ve hiç bırakmadan yaklaşık 6 saat konser veriyor. Sonra vanilya da kayboluyor, şeker ve tütün ele ele vererek sahneden çekiliyor. Geriye başka birşey kalmıyor.

Koku için malesef yüksek bir değerlendirme yapamıyorum: 6/10

İlk başlarda yükselen şeker (bal) ve tütün kokusu o kadar baskın ki parfüm üst düzey algısı ile merdiven altı üretim agısı arasında gidiyor. Afrodizyak konusunu nereden nasıl bağlamışlar bilmiyorum. Şeker kokusunun yüksek olması parfümü biraz basitleştiriyor. Belki sonbahar-kış akşamlarında bir davette 20-30 yaş arası kişilere uygun olabilir. Ofis-okul-haftasonu gibi atmosferlerde sizinle ilgili pozitif bir algı yaratmayacağını düşünüyorum. O kadar baskın olan koku belki hafif bir zambak ile rahatlayabilirdi. Çünkü bu hali ile eksik kalmış hissi yaratıyor. Yani biraz “fresh” birşey istiyor.
Kadın-Erkek ayrımını yapmak zor. Tütün erkek dedirtiyor, Şeker (bal) ise kadın. İkisinin karışımı ise ortada kalıyor.
Aldığıma pişman değilim. Sunum şekli harika. Küçük şişeleri erkekler çakmak cebinde kadınlar ise rahatlıkla el çantalarında taşıyabilir. Bu anlamda son derece işlevsel. Ayrıca satılan doldurma paketleri ise markanın kendi algısı etrafında yaratmayı düşündüğü bir “rituel” bence. Back to Black parfümünü alıp, bitirip, gidip doldurma setini kaç kişi alacak bilmiyorum.

Kalıcılık en fazla : 7/10
Koku dağılımı ise : 5/10

Aug
18
2014
Lana148
Lana148

Honestly, I don't get what the fuss here is all about.

This might be an aphrodisiac to some one, who doesn't know how the new baby diaper smells. Just check Pampers diapers out of curiosity, and you'll know what I'm talking about. So this smells approximately like Baby powder/diaper + Root bear + something medicinal. Really?

Aug
16
2014
Centsless
Centsless

This is one of the sexiest scents I've ever had the pleasure of smelling. I have only a drop of my sample left and I don't know what to do because I could never afford a bottle. So I have been sampling this and that in futile attempts to find a suitable alternative, and so far nothing comes close to matching how exquisite this is.

Aug
10
2014
carlosrafael
carlosrafael

Lovely Sweet Tobacco...

This is a fragrance of love for me. I love tobacco fragrances and this one is superlatively exquisite. The tobacco here is sweet, rounded, elegant, and well grounded. The surrounding sweet and spicy accords complement the tobacco very well, making it smell refined and delicious. This is one of the best of the Killian house.

The only downside is that one pays a hefty premium for the presentation (bottle and storage box), which is gorgeous but I estimate adds a $100 premium to the price. A 50 ml refill currently sells for $145 whereas a brand new bottle of 50 ml sells fro $245. Many people just buy the refill and use their own atomizer.

I disagree w/ this composition being gourmand. It is somewhat sweet but not gourmand.

Jul
30
2014
freakypirate
freakypirate

Lovely gourmand powdery honey. Was given a sample in a perfume store with enough to test with for a few days. I couldn't stop sniffing my wrists!! I loved it so much I bought the travel spray set.

The opening is very sweet and fruity, which later changes into a vanilla tobacco and dries down as a honey tobacco. I don't get as much cardamom & spice as with By Kilian's City of Sin or Playing with the Devil, but it's definitely there as a side note.

Funny is, if I spray it on my clothes, it stays sweet and fruity-honey-ish, while sprayed on my skin the tobacco and honey notes will last.

Jul
29
2014
xrayer
xrayer

I had a sample of this from dear angel6 that had been languishing in my perfume drawer so I thought what the heck I'll try it today and oh wow I am in olfactory heaven! The purest sweetest honey I have ever smelled with a hint of tonka, almond, vanilla and cocoa. I can't tolerate honey in some perfumes such as guerlain AA flora Nymphea or Elie Saab but this is amazing, just the real deal. I swore off expensive niche fragrances but I may just have to start saving my pennies for this one, it is divine! Have only been wearing for a couple of hours so can't comment on longevity yet but felt compelled to write a review immediately.

Jul
28
2014
Eloquaint
Eloquaint

Another perfume with a curious name, as there is nothing dark (edgy, ominous, spooky) about Back to Black. It starts out with the kind of tonka bean, candy, mouth-wateringness of Angel, then morphs into a fertile cherry tobacco smell. After that I got chocolate, not syrupy chocolate but a powdery chocolate that was very interesting.

After about three hours I smelled both rich, full honey and beeswax, which are quite distinct and different smells, both of which I like. Then something odd happened. The intensity of that combination kept increasing, and the smell nagged incessantly at me, because it was very, very familiar. Then I got it: it smelled just like Honey and the Moon by Tokyo Milk Parfumarie Curiosite. I mean JUST like it.

Now I don't know what to think, because Honey and the Moon is my favorite...scented candle. It's light and lovely as a candle, or a hand lotion. I wish that B to B had stayed in the less intense honey and beeswax phase. It would be a more or less perfect perfume if it had.

Jul
23
2014
Chicago Tony T
Chicago Tony T

Intoxicating and ravishing. By Kilian's best scent ever. Longevity and sillage is superb. Appealing to both sexes and a very sexy scent for cooler temps. Every person should at least sample this for 2 or 3 days and then write a review.

Jul
05
2014
StellaXYH
StellaXYH

Back to Black goes from cherry tobacco at the opening to a glowing syrupy honey with slight boozy nuance in the drydown. I can't really discern many other notes in the pyramid, but the whole scent feels very polished and extremely pleasurable. The fragrance feels like a typical autumn/winter scent, but in the heat, it actually blooms well, and doesn't overpower.

The sillage is moderate and the longevity is almost 12 hours. Back to Black is a well balanced, chic fragrance with quite a few gourmand elements and I actually find it golden tinted. Probably not the most interesting honey and tobacco fragrance, but certainly one of the most enjoyable ones.

Jun
26
2014
lollero
lollero

This was a blind buy, shouldn't really have but hey you only live once! And it was luckily worth it. The honey is very strong, I expected more tobacco which is a slight dissapointment but no biggies. Really starting to like it the more I wear it. Very warm and comforting! The longetivity is very much beast most, more so that it's starting to be a little bit too much. I apply it before going clubbing and when I wake up the next day it's still going strong which is annoying when you're hangover. On me this lasts at least 24 hours!
Edit: This fragrance is grown on me! I've collected some good memories with it because it is so noticable to your own nose. It's reaching to be my signature scent maybe in the near future!

Jun
25
2014
cseybert
cseybert

Starts off nice but no staying power.

Jun
20
2014
Fábio Condé
Fábio Condé

Back to Black is one of my favorite scents
A unique experience for the smell, we can say that.
A mixture of red fruits, cherry and raspberry, they appear together with a pretty intense smoky tobacco.
Some comforting spices throughout drying, but all that plunged into a deep golden honey, reconciled with a creamy vanilla, a gourmand masterpiece.

Jun
17
2014
Jack_Hunter
Jack_Hunter

A gorgeous blend of honey cherry like tobacco with vanilla and soft spices.

If you love gourmand sweet scents then this is just wonderful.

Jun
09
2014
StopHammertime
StopHammertime

Still on the hunt for the perfect honey frag... I wanted to like this but just can't get into it. I don't like the honey and tobacco combo. There is also a weird baby wipes kind of smell in there that I am not enjoying. I feel like that completely sums up the frag for me - thick honey, dirty tobacco, and baby wipes. Longevity is average.

Jun
08
2014
Kain
Kain

My first experience with By Kilian Fragrances and that was a good one.
A very pleasant fragrance which has a completely familiar vibe, but at the same time almost different.
The opening of this fragrance is a warm and sweet cherry smell with some dry herbal tobacco in the background.
The cherry note for the first time in my life doesn't smell synthetic and like cough syrup! usually they do but this time I'm getting a natural and pleasant one.
They cherry note doesn't smell tart and fresh fruity. even cherry jam has kid of tart and sweet taste but here it's completely sweet and that's because of strong honey note.
The honey note in this fragrance dominating in every step and all the notes are right behind it.
The tobacco note at the start isn't that strong, but strong enough to give the scent a bitter and dark aura.
In the mid I'm getting a little smoother cherry and stronger tobacco plus very heavy and sweet honey.
The mid is a strong warm and sweet honey note plus cherry and tobacco hand to hand following honey just a few steps back.
Both cherry and tobacco are strong and almost at the same level of power but I'm getting cherry a little more than tobacco.
The base is exactly the same smell but now honey note is softer and it's has vanilla vibe as well. it's like mix of one spoon of vanilla ice cream and 10 spoon of honey!
All other notes are almost impossible to detect (at least to my nose) because the prominent notes are honey, cherry and tobacco. nothing else can't even get close to these.
And one last thing I'm not getting any raspberry in this fragrance. it's just straight cherry to my nose.
Projection is strong (not heavy) and longevity is between 8-10 hours on my skin which is great.
A very pleasant and quality sweet and fruity tobacco which is more toward the feminine side but man can wear it as well.
Personally I prefer my tobacco based fragrances more toward masculine side. something like "TF Tobacco Vanille" or "Parfums de Marly Herod"

پس از اینکه این عطرُ اسپری میکنین و در اولین استشمام بوی گرم و شیرین آلبالو مانندی به مشام میرسه که در کنارش مقدار کم، ولی مشخصی هم بوی تنباکو حس میشه
من در کل عطرهایی که رایحه میوه های قرمز مثل آلبالو، گیلاس، انار، توت فرنگی، تمشک و امثال اینا استفاده میشه اصــــلا دوست ندارم! چون 99.9 درصد مواقع بوی سینتتیک و شیمیایی و بسیار بی کیفیتی دارن و آدمو یاد بو و مزه شربت سینه و این چیزا میندازن از بس تند و بی کیفیت هستن
ولی در کمال تعجب این بوی آلبالویی اینجا بسیار کیفیت مناسبی داره و اصلا حس اینو به آدم نمیده که برداشتی در شربت اکسپکتورانت رو باز کردی و داری بو میکنی
البته بوی آلبالویی عطر اصلا ترش نیست. به خاطر دز بالای رایحه عسل کاملا حس گرم و شیرینی داره. حتی مربای آلبالو هم یه جورایی ملس و ترش و شیرینه اما تو این عطر این بوی آلبالویی کاملا شیرینه ولی همونطور که گفتم شیرین از جنس عسل نه وانیل
رایحه تنباکو هم کیفیت بسیار خوبی داره و بصورت ملایم در کنار اون بوی عسلی آلبالویی حس میشه و یه بوی تلخ و یه حس سنگین به عطر میده. البته نه زیاد
با گذشت زمان بوی آلبالویی کمی ملایمتر میشه و رایحه تنباکو هم کمی قویتر ولی رایحه گرم و شیرین عسل بوی غالب عطره و کاملا پیشتاز
رایحه میانی بوی قوی، گرم، شیرین و کاملا مشخص عسل هست که تنباکو و بوی آلبالو دارن پشت سرش با فاصله کاملا مشخصی تاخت و تاز میکنن بلکه بهش برسن ولی عمرا
رایحه آلبالویی و تنباکو هر دو قوی هستن و انگار بعضی وقتا این جلو میزنه و بعضی وقتا اون یکی ولی در مجموع بوی آلبالویی کمی قویتره
این 3 تا رایحه به تنهایی اینقدر قوی هستن که بقیه رایحه هارو کاملا کور میکنن و شخصا هیچ چیز دیگه ای به غیر از اینا حس نکردم به استثنای وانیل
تو رایحه پایه بوی عطر تغییری نکرده فقط اون عسل گرم و شیرین عسل مانند کمی ملایمتر میشه و مقدار بسیار جزئی حس وانیلی پیدا میکنه. یه بوی وانیل خفیف و ملایم مثل بوی بستنی وانیلی ولی بسیار ضعیف در مقابل بوی عسل
پخش بوی این عطر بالاست (نه خیلی زیاد) و ماندگاری بین 8 تا 10 ساعت روی پوست داره که عدد بسیار خوبیه
این عطر یونیسکس هست و هم خانوما و هم آقایون میتونن ازش استفاده کنن. هر چند که به نظر من کفه ترازو به سمت خانوما به مراتب سنگین تره
آقایونی که این ترکیب عطرهارو دوست دارن و میخوان عطرشون حس یونیسکس متمایل به مردانه داشته باشه برن سراغ تام فورد توباکو وانیل و با اختلاف سطج پایین تر از اون مارلی هرود

May
30
2014
seekritdude
seekritdude

The richest, thickest, and most authentic smelling honey I have ever smelled in any fragrance. I would describe this as basically imagine yourself walking through the a forest and you come apon a lake of just pure golden honey. You take a swim in it and every note that is in this fragrance you try to pick up from the bottom. But everything you pick out is drenched in honey, some notes more than others. Some that are now beyond recognition. And after you get tired of swimming and the honey starts to finally drip off you all your left with to clean yourself is a box of baby wipes. And as you wipe yourself clean and the honey is finally slowly fading away and you can pick out some of those notes more so, now you have a baby wipe smell tingling your nose as a trade off.

Looking at the note list, theres a lot here. And I dont pick up most of it. I get just a lot of honey, with a raspberry aftertaste. As for other notes the only I can remotely pick up are perhaps the tobacco, corriander, oak, and almonds.. Strangely I dont much vanilla in here which is a shame. Although admittedly I have not had a lot of time with this.

I was interested in this fragrance because of how supposedly sexy, or snuggly it is. I might be in the minorty here though because I bring this up specifically because I got 2 distinct stages when I tried this.... The honey phase(althuogh honey lasts throughout the fragrance mind you), is dirty.. Almost animalistic, something about it puts me off. Its one of those the deeper I smell into the fragrance something doesnt sit well with my nose.. And once the baby wipe phase comes in, well the baby wipes are a bit of a fresh blast. Something that tingles my nose, so its not really a soothing, relaxing or sexual touch to me. That being said the baby wipes smell does nose fatigue very easily if you continuely smell it so in small breathes it is more enjoyable.

The most interesting fragrance from by kilian that I have smelled off hand from limited testing. Id like to mention as well to me this smells nothing like tobacco vanille to my nose what so ever. Nor did it throughout any period of the fragrance. That one is totally lost on me.

May
28
2014
aphexacid
aphexacid

I absolutely love this. I've tried my hardest to love the house of Kilian, as it really seems to work for a lot of people. But i honestly find 90% of their perfumes very generic and underperforming. The presentation and quality of ingredients is excellent though.

So my first experience with Kilian, is still my favorite. I absolutely love Back to Black. Theres something so playful and sexy about this.

It doesnt seem to be a very complicated scent. Cherry tobacco, with a thick layer of honey.

I don't get any baby powder that some complain about. So i guess i'm lucky.

My biggest complaint is projection. I get above average longevity, but average projection for the first few hours, then below average after that.

But i don't care. I bought the entire coffin kit. A refill. And the travel kit. I refresh when necessary and go on my merry way. This is a rarity for me, because i refuse to carry around an atomizer.

If theres anyone out there that STILL hasn't smelled this...what are you waiting for?!

We only said goodbye with words
I died a hundred times
You go back to her
And I go back to.....

May
18
2014
darksome
darksome

Like the previous poster I too only get Johnson's baby products scent on my skin. Too bad, I had high hopes for this. I get mostly very sweet powdery notes with chamomile and a clean note, reminding me on soap. The tobacco is only detectable in the opening. I don't smell any raspberry in it. When you want a true honey scent with some spices and boozy tobacco, try better TF Tobacco Vanille.

May
17
2014
pratikt
pratikt

Just got my sample today, and was really excited about this one. I guess this doesn't work well on everyone, unfortunately I seem to belong to that group. I just get Johnson's baby powder (a really long lasting Johnson's baby powder by the way) and not much else. I really wanted to like this one, and considering the price (it costs a bomb) had some expectations from it. On a brighter note, had a few people asking me if I gave my kid a shower today and sprinkled his powder on me :).

Note: 6 hours down, and still smell like baby powder :(

May
08
2014
penguin1010
penguin1010

So I decided to succumb to the siren song and finally purchase a Kilian today. I had sniffed several of them at my Saks Fifth Avenue, and had been given a few samples by the Creed and Kilian clerks (two awesome ladies!). I thought "Love" was one of the best things I'd ever smelled. So I headed to Saks today fully intending to buy that one. But while I was there, I decided to sniff a few of the others. Upon sniffing Back to Black, I instantly changed my mind. It was absolutely amazing and I couldn't put the card down. It was warm, smoky, sweet, powdery, spicy--comforting and sensual at the same time. It was unlike anything I had ever smelled. I don't get any of the fruits, at least not as prominent notes. I get the honey, cardamon, tonka, nutmeg, amber, and tobacco. I think I'm smelling cinnamon too. Yes, it's powdery, but it's the best-smelling, longest-lasting, sexiest powder I ever smelled. I will definitely be wearing this to bed every night. I would also wear it during the day or night, anytime I want something wonderful like this to envelope me.

UPDATE: Still LOVING this. I have begun experimenting with layering, and so far it works well with Prada Candy and Creed Original Santal. However, the Kilian overpowers and outlasts them both. After a while, you can't smell the others--only the Kilian again.

UPDATE 2: My love for this has now grown into something very closely resembling obsession (and not the CK one). I will be purchasing the travel set as well, since I have been carrying the full bottle in my purse and that's not very practical. Also, I tried layering it with Creed Love in Black today. This lasted longer than my two layering attempts above, but at the end of the day, the Kilian was once again victorious. Indeed, everything DOES go "Back to Black."

Apr
30
2014
sweetnspicey
sweetnspicey

Finally tried the infamous Back to Black. An ok perfume, but I don't think it is worthy of the price tag and praise it gets. I also smelled a lot of baby powder at first, like the reviewer below me. How is there no mention of powder in the notes, nor in the pyramid, it's so obvious? Not a great thing when mixed with cherry, almond, and tobacco. This perfume is fairly sweet and could maybe fit in the line of Loukhoum perfumes by Keiko Mecheri--a cherry tobacco uber powdery Loukhoum.

The main thing I smell after baby powder is the kind of synthetic amber I can't stand. It's the base of almost every Bond No. 9 I have smelled. Charging so much money for such fake ingredients seems like robbery to me.

Then there is this note of red raspberry, which often smells too much like berry flavored medicine, as it does here. As it dries down there is some spice, like clove and cinnamon. I like it when the spice kicks in because it is very subtle and adds a balance to all the powdery sugar.

Not going on my Want List.

Apr
25
2014
rodolfo
rodolfo

1st impression: a very prominent smell of baby powder.
I asked 2 other people "what does this smell like?" and they said the same thing right away: baby powder.
Not for me, I think.

Apr
17
2014
Q80
Q80

the top note of this perfume gives me the essence of the sweetish hot milk tea, not the normal milk tea but the Karak tea ( شاي كرك ) it is an ancient Indian style tea that are cooked and prepared differently than the normal tea, the Arabs knew it since centuries and till today it is widely known there (the Arabian Peninsula), they use cardamom and few other herbs, and maybe nutmeg as well. so this perfume gives me the essence of that but with an extra sugar flavor. i remember when i was a young child i used to put allot of sugar in my hot milk tea besides my kellogg's frosties bowl with the same hot milk before going to school where i can smell it just now by smelling this perfume, delicious & delicate. and i guess it is very similar to costamor tabacca perfume.

Apr
14
2014
Houdini4
Houdini4

I felt I aught to re review this fragrance briefly as I've tried it several times now in store and had two sample vials, one which I wore myself and one I gave to my girlfriend to wear.
Quite honestly my views haven't changed on this fragrance from my first review, I think it's masterpiece...just not for me to wear.
The honey is so full bodied that I can't stomach it, the boozy rich and fruity sweetness of the rest of the fragrance is to die for. It's certainly not my wish that Killian had omitted the honey because Back to Black needs it to give that further dimension.
Obviously if you like the smell of honey this fragrance is a show stopper and a must have.
I also love the smell of it on my girlfriend. From a distance the sillage trail is all fruity, cherry liquor and its only when I get close I detect the honey again but it certainly seems better on her than on me.
I like a lot of fragrances from this house but not many really stand out as individual compositions, showcasing true originality but Back in Black is one of them.
Everyone who enjoys fine fragrance should try to get their nose on it, because you won't be disappointed.

Apr
07
2014
becuille
becuille

My 1st thought on trying this: Dear Lord, this is what heaven smells like!

My 2nd thought: Anyone got a spare £150 lying around?

Yes, it's expensive, but oh my goodness, to me it's so very worth it. I was reluctant to even try my sample because honey in perfume usually doesn't work for me at all. But here, the honey is so raw and pure that it never gets cloying, never sickly. It's a dream-like treatment of it that stays very true to nature.

There is a slight whiff of something dirty here. But in a good way. This scent is utterly unashamed to be inspired by nature, dirt and all (I wish I could articulate that better because I'm sure it will make people recoil in horror, but trust me, it's a good thing).

I was cynical about how raspberry would work with honey, but I needn't have worried. On my skin, the raspberry occasionally gives a shy wave hello, but that's about it.

The tobacco is beautiful (and probably at least partly responsible for the dirty smell I was talking about). If you're not used to tobacco in perfumes, don't fear it. You won't smell like an ashtray. It's an earthy, woody scent that has nothing to do with cigarettes.

The almond and vanilla add a creaminess to the honey that compliment it perfectly - and the vanilla never becomes to sweet either.

I love to wear this to bed. I love to wear it out in the evening. I love to wear it during the day. I just love to wear it.

So again, before my sample runs out - anyone got a spare £150 lying around? ;)

Apr
06
2014
Rossyh
Rossyh

Really nice smell, would love it on a woman. Unfortunately for me the raspberry note is too prominent and puts it on the wrong side of feminine. Definitely prefer this to Chergui though which I sampled recently.

My major gripe for male or female is 50mls for £150. That is just horrendous when you can get equally as nice if not better fragrances for £50 less for twice the size. For that reason alone I simply couldn't recommend it.

For a guy I'd recommend Tabac Rouge if you're after a honey and tobacco scent, smells just as good but much more masculine - not to mention £95 for 100mls.

8/10

Mar
29
2014
AkcijaGirl
AkcijaGirl

This is a photorealistic portrait of honey. The exact smell of honey - raw, vaguely animalic and heavy - is rendered in 3D. Yes, there are unlit cherry tobacco leaves (much better done than in Chergui I must admit) and some woods, but it is almost entirely honez. So just beware, if honey ain't your bag, don't even bother trying this.

I am not the biggest fan of honey, if you haven't already guessed. I find both the taste and the smell to be heavy, sickly and cloying in its own peculiar way. So this perfume definitely is not for me. However, I can admire the artistic and clean way this was put together, and I must say that this is expertly blended.

Mar
17
2014
jedrzejowskia
jedrzejowskia

I just wanna cry. The first few times I tested it I loved it. I put it on my want list, obsessed about it. Tested it a few times, had one of my friends smell it. Upon which she said, this smells like a toilet potpourri I had once.
Scchgggzzzz... what????
And now this is all I get, dried rose buds with a strong background noise of something sweet and cloying, someone has had a shower so the potpourri is slightly wet and there even is a bit of mould.
I don't get sexy, I don't get come hither, I get steamy bathroom. Truly, truly sad what an olfactory memory can do to your perception of a fragrance.....

Mar
10
2014
drewqxc
drewqxc

Seduction. Attraction. Temptation. Sex. The only words to describe this fragrance.

Mar
04
2014
chrissyc15
chrissyc15

soft and sweet seduction of cherry tobacco... Very sweet and comforting! Also, very femme fatale sexy!!!

Feb
22
2014
GMK
GMK

Honey sweet fruity a typical niche fragrance which is entirely a feminine scent wrapped under unisex title, I dont detect any tobacco at all.

Feb
21
2014
rprovenz
rprovenz

Sexy and seductive scent...period

Feb
18
2014
christianne1
christianne1

I normally have little tolerance for sweet tobacco fragrances. I am usually not a honey fan either and this is honey dominated and I still can't get enough. I have no idea what Calice Becker did here to change my mind but she certainly did.

I have absolutely zero tolerance for cigarette, cigar and pipe smoke and when I see someone say it smells like someone smoking I have to point out that it isn't that kind of tobacco smell. If it was, I would run from it as fast as I could. This is like a tobacco leaf and as most people know burning tobacco smells completely different. I don't want to scare people away from even trying this if you think it smells like an ashtray because it absolutely does not in any shape, form or fashion.

I can see where this may be too sweet for some. Heck, I am usually the person that something like this is too sweet for. But the combination of ingredients here is like magic to me. Delicious, nearly edible magic.

Feb
09
2014
KasKas
KasKas

I wanted to love this, I did!

From the vial it smells intoxicating but my skin makes this perfume turn into a Winnie the Pooh honey pot...

It is a very well made perfume it just doesn't agree with my chemistry, try before you buy.

Feb
03
2014
gaurav.verma2308
gaurav.verma2308

Kilian - Where were u from such a long time...m glad we finally met 10 days back
Guys,
Kilian perfumes r just so gooood with high quality ingredients.Tried their Back To Black,Love and Straight To Heaven recently and I have completely fallen in love with all three.
Now talking about Back To Black: its a perfume which yes opens up with honey note and is sweet in a positive way wIdout being cloying.Tobacco note is very.well.blended in this perfume and on my skin this gem does wonders..
I must admit that it lasts ages and projection is heavy too...
I sprayed it on my shirt three days back ,went up for the work,came back ,hung it back in my wardrobe..and now to.my surprise the whole bloody wardrobe is smelling back to Black..!!
That was more than enough to understand what actually it is!!!
All my praises for you Kilian Back to Black..
you r worth it!!
A great initiative from Splash fragnance team to provide us with Niche Perfumes In India.
Thanks a tonne

Jan
26
2014
carriewible
carriewible

I sprayed it on at 1:37 PM. I was blasted by a warm, spicy, mature scent, and by 1:39 PM I can barely smell it on me. I do smell honey suddenly as I sniff down my shirt, as I'm writing this (1:40PM)but not on my wrists.

***Amending...weirdest thing, the scent came back to me around 4 PM and the honey was very noticeable. I loved it.

I paired it with Tom Ford's Black Orchid and the combination was fantastic.


Amendment: So, I decided to finish off my sample so I can reuse my spray bottle, and I fell in love with this. I sprayed it on around 2 PM yesterday and I can still clearly smell honey on my wrists at 7:30 AM the next morning.
Too bad it's so expensive, but I am definitely going to save up for this.

Amendment 2: I found some on ebay that I could afford and I don't know how I couldn't smell the honey the first time. I love this perfume.

Jan
23
2014
Marie C Sim
Marie C Sim

Magnificent fragrance. I thought I had found my new signature ...
But it does not project at all ..... sits so close to my skin .... And I had applied a LOT of it !!!
Smells really really nice ....
The search for my new signature fragrance continues !!!

Jan
17
2014
schokolade
schokolade

Deep honey and sultry amber.
When overused it may cause headache to someone, but still very unique and bitter-sweet fragrance.
It's quite masculine but I'm a girl and I love it.
The longevity is quite great to me, thankfully.
I wish there were more spices in it.
(If you think it's overpriced, then you can think of REFILL VERSION, which is HALF LESS EXPENSIVE, packaged with a travel size bottle and a hopper.)

Jan
14
2014
SDavis93
SDavis93

After reading some of the reviews, you can tell this is a complex gourmand fragrance. it smells different to different people, having varied effects on how people perceive the scent. which is what fragrances are about especially niche fragrances which is more a form of art.so the only way to really appreciate this fragrance is to sample it for yourself, you might be amazed or not.

What i get from this is a sweet creamy honey based fragrance, with the most subtle fruity and tobacco notes in the background, but as many people have stated the main player in this fragrance is the honey, without a doubt its rich sweet and natural but not cloying or sickly sweet, it really is the best honey note i have smelt in a fragrance. you can definitely smell the other notes but very lightly in the background. its a very natural, well blended high quality fragrance with great longevity lasts all day, but it does have close to the skin projection. overall 9/10.

EDIT:According to the Harvey Nichols description this has not even got tobacco in it they describe it as "Back to black is an olfactive composition built on notes that range from honey and fruit to woody and amber, combined to "reconstitute" a tobacco accord".

Jan
04
2014
Arabian Knight
Arabian Knight

"Back to Black" is less a perfume than an olfactory work of art. Not for fruity floral Philistines, this is a complex gourmand journey for fume heads who get off on the imagery it evokes.

Opening with a burst of juicy bergamot and copious globs of golden honey, it then drifts into a balmy coconut -reminiscent of gorse bushes flowering in the summer heat- then a warm, soft bakewell tart, with raspberry jam filling, emerges fresh from the oven, served with a glass of oak-aged Cognac, before drying down into a faint whisp of tobacco and honeycomb.

If all this sounds rather cloying....it isn't. "Back to Black" demonstrates the most sensitive treatment of sweetness in a fragrance -predominantly made up of dessert notes- that I've experienced. The result is a scent that manages to be rich and decedant, but while still maintaining elegance and sophistication. To me it speaks of Provinical French country living. It has a cosy, homely sort of vibe which I think is mostly provided by the honey. You can almost taste the purity of the ingredients.

Admittedly not a scent that would suit many occassions, other than family get-togethers, I would think, but still such texture and complexity has to be admired.

Dec
20
2013
blauriche
blauriche

I bought the travel set with this and two other perfumes largely because I like the travel case it comes with. Initially I had been feeling that I didn't like it much anymore, but I have recently discovered that my ambivalence with this one is due to my more is more philosophy with applying perfume.
If I spray more than one spray of this I end up walking around all day smelling like a cherry flavored cigar, which is a little gross, honestly. With a lighter touch, it's much more pleasant.

Dec
14
2013
Vahagn
Vahagn

I really wanted to get to know perfumes By Kilian. And today I went to explore those perfumes... There was not testers in many perfumes stores and I had to sniff from the vial. I met with Back to Black, Love and Tears, Sweet Redemption and Flower or Immortality. Almost everything liked, except Love and Tears. Consultant claimed, that Back to Black is very good and will very fit to man (I was kind of alarming cloying, feminine sweetness ) . But we know that there are not possible to have a correct notion about perfume , especially on niche without trying on the skin. As this fragrance dramatically behaved on my skin - to me, I hear only honey, honey and honey. This flavor annoyed me ! ! (((( I never dislike to compare flavors with compotes , with medications , etc., as others do , but this time I had a persistent association with lacquer furniture with honey... This perfume has pretty longevity and sillage, so I am surprised about talking about instability ! Strongly NOT masculine scent ...

Dec
08
2013
Paintedlily
Paintedlily

This is a warm creamy honey fragrance on my skin. Honestly, I'd say a good 70% of this is honey. It is a soft blossom honey (white honey) rather than overly sharp. I did get some fresh tobacco and gingerbread/cardamom on the opening, but now (30 minutes in) they're either really soft or almost gone. There is a creaminess that blends the whole thing together really well. I do like this fragrance, but I'm not sure if it's something that I would want to wear often. I'm not overly fond of the scent of honey....I like honey, but I don't love it. Overall this is a beautiful fragrance that lays moderately close to the skin (within arms distance). It reminds me of a fragrance that someone, who loved sweet tween fragrances, would upgrade to in order to build more dimension and depth to their palette and wardrobe.

Dec
06
2013
SpareImp
SpareImp

To explain this fragrance, I have to compare it to others which I consider to be in the same genre: I find this to be a more pleasant version of Tom Fords Tobacco Vanille. It’s simply not as sharp, which might be a reason to check it out if you liked some, but not all, parts of that fragrance. It is also exactly what I wanted from Serge Lutens Chergui, which let me down quite a bit when I tried it. Back to Black is warmer and sweeter (but in a natural way - it’s far from synthetic), which does wonders with the tobacco note on my skin. It’s definitely a very comforting and wearable scent.

Longevity is great.
Projects a bit, while never being loud.

Dec
04
2013
Soturj
Soturj

I tried it at the local (and only) perfumery in the city along with A Taste of Heaven and I really loved both of them! For the sake of this review, it smelt like honey for most of it. It is the sweetest and the loveliest of scents. It costs 38,900 ISK (which is approx. 324USD, including tax) here in Iceland. I'm not sure it's worth the price for the lovely box and bottle, but I did get it for that price for A Taste of Heaven. I would probably end up getting this one at some point, but perhaps either the refill kit or the travel kit. I do want to own this fragrance at some point in the future, though.

For the point of this review (and as my first review), I love the sweetness of this, the only reason I didn't purchase this one was because my boyfriend preferred A Taste of Heaven over this one. I smell honey more than anything, maybe it's just my senses. I was hesitant about trying this at first because I don't fancy the scent of tobacco very much, but I couldn't smell a whiff of tobacco as I did with Only the Brave Tattoo.

I could see myself having this fragrance for most cosy settings, nothing formal though, feels a little too playful for that.

I'd give this 8/10.

God I want this fragrance…

Dec
02
2013
preskal
preskal

As it is a little too sweet for me (on my skin the honey prevails) I combine it with Miller Harris Feuilles de Tabac- a great combination!FdT enhances the tobacco note thus calming down the sweetness.

Nov
29
2013
Vickie8895
Vickie8895

Perfume is so personal....and I love Back to Black among others because it has that sweet essence about it.....you can tell the difference between a high end perfume that is sweet...such as Shalimar,Back To Black,etc and a fragrance made by Paris Hilton,or Queen Latifah for instance..{celebrity fragrances}..I find sometimes if you stick with a noted perfume house such as By Kilian,Guerlain,Dior,YSL,etc...as opposed to celebrity scents that alot of them smell alike....sometimes sticking with the noted perfume houses is best...but sometimes a celebrity will surprise you to...another really sweet fragrance also by Kilian which my niece just loves is Love which I love also and I also enjoy Cruel Intentions alot of these fragrances By Kilian remind me alot of that super sweet fragrance La Vie Est Belle by Lancome

Nov
19
2013
Yogamarc
Yogamarc

Our sense of smell is so fascinating in the reactions and perceptions we all have to the same thing. I was told this smelled like vanilla sugar cookies on me while I could only detect Cherry and tobacco. I normally hate the smell of cherry as it reminds me of cough syrup but this is different. The tobacco and cherry together form a sophisticated layer that smells a bit more masculine on the skin while coming across sweeter and fruitier on clothing. I don't get the comparison to TV other than they both have a sweet tobacco component. I find B2B is far less heavy on the tobacco and comes across much softer than TV. YUM!

Nov
12
2013
Houdini4
Houdini4

Well I was really looking forward to trying this fragrance despite not knowing anything about it and I tried this in a shop earlier in the week and as soon as I spray it I was automatically repulsed. Unfortunately I really hate honey!!! Genuinely can't stand the smell of it and that was the major thing in the opening which I took such an instant dislike to.
Managed to get my hands on a sample and dispensing it differently (without a atomiser) completely changed the opening for me...very vague honey but many a massive DARK CHERRY which is nice and rich.
This is joined by a thick, fresh, pipe tobacco and strong, hard, dense woods...this scent is gorgeous!
Have to say the honey note is quite minimal and despite really not enjoying it myself it works so well in this composition and adds another natural feeling dimension.
This being said it keeps popping up and getting stronger in the mix at times so it's still a bit of a contentious issue with me.

Nov
07
2013
BlueMoon
BlueMoon

DARK CHERRY + WOOD

I'm enjoying this scent. I don't find it particularly a gourmand. I don't detect the honey. Nor do I detect the tobacco. Not overly sweet. I find the sweet (cherry) is nicely tempered by the darker notes (wood?).

A few reviewers mentioned Cherry cough syrup. Make sure you don't mix up the bottles. Could turn out to be a very expensive cold.

Nov
05
2013
kismetdaisy
kismetdaisy

I saw a video with Courtney love raving about this niche frag . Sounds really nice, plus I love Courtney Love and her music. I could see her having good tastes in perfumes. If this is anything like Tom ford's TV, then I know I will like it..

Nov
05
2013
bcoops
bcoops

After about 10 minutes I was getting a cherry cough syrup vibe.... I'm saying where I have smelled this before .... Then it came to mind.... And I'm not kidding ... JOOP HOMME ... Just calling it like I smell it

Nov
05
2013
mysticalblaze
mysticalblaze

I adore this perfume. On me it is a beautiful honey tobacco. I have read some of the reviews that compare this to Tom Ford Tobacco Vanille and on me they smell nothing alike. The only thing similar to me is I LOVE them both, but as far as smelling alike NOT AT ALL on me.

Nov
01
2013
lucasdmn
lucasdmn

Nothing like TV. TV is so much more stronger and the honey in TV is more evident. In B2B, FOR ME, the honey smell like baby powder and the tobacco its not so evident like the other people says.

Oct
28
2013
theoneilove
theoneilove

This one is not like all the perfumes that have black in the name. Normally they are dark and very heavy, Back to Black is bright, the spices make the gourmand notes of vanilla and almond to not be very sweet. In the base lot of honey and tobacco melted very well with vanilla and tonka beans. Everything is wonderfully balanced, but after few hours it turns in something common, not bad but I expected to be more sensual.
Anyway, this perfume is very well structured, in winter can be the best option.

Oct
26
2013
MademoiselleMaya
MademoiselleMaya

This one is great, my fav Kilian by far. It's rich and sweet, but not overpowering or tiring. It's as feminine as a scent with a dominant tobacco note can be, and it's incredibly sensual and sultry at that. Probably the first scent ever that makes me feel sophisticated, strong and sexy. Great longevity, well worth a try, maybe you'll love it too?

Oct
17
2013
jht4060
jht4060

All Kilian perfumes (and other exclusive lines) are Veblen goods - their high price has little to do with quality or inclusive cost of production. The Veblen good is a fascinating phenomenon - read about it on Wikipedia and many other places. In a nutshell, the purpose of a Veblen good is to endow the owner with exclusivity, so that high price is a major part of their attractiveness.

Veblen good notwithstanding, I got a sample and Kilian Back to Black smells great. Definitely a bedroom scent. Sweet almond, honey, spices, makes you want to lick something...

Oct
16
2013
freddinos
freddinos

Not what I expected unfortunately. It has all the notes listed, the 'pyramid' of concentrations sounds correct, but it didn't wow me. It felt like a less well made, less smooth, less coveted (by me at least) and more medicinal version of Haram Brecourt or Ginested Botrytis. Back to black is nice, but not 'I'll start saving until I buy it' nice:( Oh well, at least I'll give my wallet a break.

Oct
12
2013
ouchka
ouchka

My 'bad girl' perfume! Am I influenced by the aphrodisiac mention on the bottle? I don't think so, rather I am already into one of these moods when I reach for it.
On my skin, it reveals honey and tobacco mainly, not much else and that is ok with me. Not a scent for the office, definitely a scent for the bedroom as someone mentioned it previously.

Oct
09
2013
careless86
careless86

السلام عليكم
العطر هذا عندي ولكن بدون الصندوق
ومستخدم 3%
الرياض

Oct
08
2013
WendyMH
WendyMH

Yummmm. This warm honey tobacco perfume puts me in such a languorous mood. I want to slink back into a huge leather chair in front of a crackling fire in a wood paneled room. It's quite sexy, but very much stay indoors evening sexy. I could happily just sink into this gorgeous, slightly masculine scent.

Oct
07
2013
tdwctdwc
tdwctdwc

Absolutely gorgeous.

Initial spray : I get a mix of saffron, raspberry and almonds, then the honey starts to kick in.

Heart: Honey honey honey. I do still get the almonds, but this time they smell roasted and smoky, blending just beautifully with the honey honey honey! Absolutely delicious!

Drydown: That's when the tobacco starts to appear for me, but it's glazed with honey.

As you can see, "Honey" was mentioned 8 times in my review...maybe because i love it !

A "sweet" and modern take on perfection.

Sep
30
2013
Anna1011
Anna1011

This...this is what love smells like. It's soft, it's warm, it's sweet. I get honey and tobacco, and everything else just mixes together to enhance and show off the honey and tobacco. It's like an invisible set diamond band, all you see is diamonds and the metal enhances the natural beauty. It sits close to the skin with average longevity. This is beautiful, absolutely beautiful.

Sep
28
2013
christianne1
christianne1

I could absolutely bathe in this stuff. It smells fantastic and is a non stop wrist sniffer! The notes listed are all accurate so I don't see any reason to rehash them but I do want to add that this is powdery. It is unisex but it could be considered quite feminine to some men because of the powder, sweetness and softness so just a warning on that. It actually smells a lot like a Johnson's Baby Powder with honey, nutmeg and tobacco. But in a very glorious way.

I want to note that I normally do not like honey scented things but for some reason the combination here works and I absolutely love it. By far my favorite from this house.

I was starting to feel terrible about always being kinda negative about the Kilian line. The only thing negative for me about Back to Black is the price and the ridiculous "aphrodisiac" written on the bottle. The bottle is too nice for people to have to hide out of embarrassment due to the cheesy subtitle. Otherwise, this is a clear winner in my book. Now THIS should have been the one named "A Taste of Heaven" because that is exactly what it is.

Sep
19
2013
scentnewbie
scentnewbie

The immediate and only scent I get from this is baby powder. I'm very bummed. I'm wondering if it's the sample I received since most people are raving about it and describing deliciousness I just do not experience.

Sep
12
2013
merzeng
merzeng

عطری بسیار با کیفیت با بالانس عالی بین رایحه ها. پخش بوی کمی دارد.رایحه عسل غالب است و ترکیب عسل و تنباکو بوی دلنشینی به عطر داده است.انتظار بوی قوی تنباکو از این عطر نداشته باشید و اگر دنبال رایحه واقعی تنباکو هستید به سراغ تام فورد توباکو وانیل بروید. در کل این عطر از دیگر کارهای کیلیان بهتر است و من از رایحه لوکس آن خوشم آمد.

Sep
12
2013
majestic mammy
majestic mammy

A love potion of subtle scents ,clean and very inviting intoxications of desires. Drives the vivid allusions of eroticism. More so to a person who has been familiar or enticed by gardens of sin and taken a polite turn to put everything in moderation. B2B is the scent of class and wild desires. Sensory scent capturing loyalty and animatic lust of a decent sort. Nothing common, and politely erotic to someone who has sophisticated memoirs triggered scent. It’s mild and not over powering. Holding to the skin at just a precise perfect medium. It is a lady without stalking’s. B2B will integrate well with other scents easily such as incense or the likes of everyone’s favorite blonde, vanilla.
Truly unique. Kilian has put in time and thought in this fatal. Uniquely unisex neither too masculine nor too feminine. Very balanced. Back to Black not a front runner but rather glimpse of mysterious scent you prefer not to part with.

Aug
25
2013
Scrilla
Scrilla

The honey and tobacco combination is beautiful, sweet, and smells like a bunch of Immortelle flowers. Seriously, rather then smelling honey and tobacco notes I smells an immortelle flower accord.

Update: I'm wearing this again today, I get that same sweet floral smell with a light sprinkle of cinnamon, I think the "ginger bread" that is listed, and nutmeg, and it's also a little boozy. The cherry and almond are also coming out now, and the fragrance gets sweeter. It needs some darkness. It's nice! Nothing I will be pining after.

I also find the sillage quite close, if you consider that a good/bad thing. A generous spray to the chest and one on each arm and I don't smell it when I bring my arm to my nose. I like getting a whiff here and there as I move or get warmer. Not getting that here.

Aug
12
2013
demby
demby

extraordinaria apertura de miel con tabaco y vainilla,tres aromas que se llevan de maravilla ,me gusta estoy mas que encantado con este aroma de larga duración y sumamente exótico 10 /10

Aug
06
2013
iamfcon
iamfcon

@Lauralee77: It does smell a bit powdery, but that's not all I get. I find a powdery scent to be pretty boring, I get a bit of citrus with this powder, so I tend to enjoy it and it's a bit more complex than something like Le Fleur du Male or Molinard Homme II. To each their own though.

Aug
05
2013
Lauralee77
Lauralee77

I have read some reviews on this that say it smells a bit like baby powder- which I hate. :/ Really?

Jul
20
2013
Lauralee77
Lauralee77

I desperately want some if this! I'm so annoyed. It's not anywhere on ebay and the few I found on amazon don't ship to Australia. :((( Why is it so hard to buy? Is it discontinued already? Can anyone help me out?

Jul
19
2013
alicebag
alicebag

This is my favorite perfume! I'm going broke on it!

Jul
06
2013
seboykin
seboykin

this is my favorite scent. The honey and tobacco smell are to die for and though its spicy it is not at all musky which I love. PERFERT fragrance!

Jul
05
2013
wesleyhclark
wesleyhclark

Well, it's unique, I'll give it that!

Fruity, sweet gourmand. Major kitchen smell. It's complex, yes... and I'm not sure I'm getting all the notes. But it's just too much food for me. If I wear a gourmand (not a genre I really like) I want it more spare than this. I smell like a fruit cake.

Jun
23
2013
OlfractalInfemme
OlfractalInfemme

Like eating an almond macaroon in front of a fire just after a passionate interlude.

Jun
18
2013
nonsisa
nonsisa

Honey, honey, honey!!

Smell my honey Honey.

Jun
17
2013
alberto1964
alberto1964

Good but not excellent. For very young people.

Jun
16
2013
Museumgal
Museumgal

This is smokey sweet, but not too much. Good smoke note, it's not overwhelming. Just a bit spicy and the honey isn't oversweet but has a quality to it as though you just dug it out of the comb. I think this is great for everyone if you like smoky sweet perfumes. Lasts very well.

Jun
15
2013
sidewalks
sidewalks

Sweet, woody, spicy. A 'nice' comforting scent. I like it, and I see why a lot of people love it. It's really hyped up and I just find it pleasant but not outstanding.

Jun
07
2013
fuggerone
fuggerone

same vibe of Tobacco Vanille but not cloying.... sweet but sexy... worn in an office setting got me huge positive feedback. it's not a scent everybody may like, though for me was a nice positive surprise!
Guess it's really a masculine scent!

Jun
02
2013
kazewayz
kazewayz

This one is a nice sweet scent. Stays so close to the skin. It reminds me of dried raisins with chocolate and maybe a bit of coffee. This might be a gourmant. This is excelent for a romantic date. The opening is nice the dry down as well. Projection is good, longevity is good as well. Try it.

Jun
01
2013
gettheetoanunnery
gettheetoanunnery

Ooooooohhh baby. Baby, baby. Doing a little comparison with Tom Ford TV on one arm, and this on the other.
I feel decadent. And boozy. For the Killian, rum,sweet honey and dried (not smoked) tobacco leaf with a vanilla-berry (warmed on the stove with cloves and nutmeg) kicker chaser.
Imagine mulled rum with honey, warmed on an open fire that is burning cedar. There is something that is offsetting the sweetness - I see bergamot and coriander in the base notes - can't identify them as such, but if that is what holding the sweetness in check they are doing a superb job

This is heaven.
Someone light me a cigarette.......

May
08
2013
GSHARP
GSHARP

My first experience with honey/tobacco/vanilla type fragrances was not good at all when I tried Tobacco Vanille by Tom Ford. I assumed that they just weren't for me and ever since I have been avoiding them like the plague.

Recently, I have been sampling fragrances, and thought why not? So I got myself a sample of this.

What can I say, I have now learnt not to ever judge a fragrance before trying it first. My God, this is the most divine scent I have ever come across; so luxurious, sensual and comforting.

I wouldn't have ever dreamt of spending so much on a fragrance, and now I have an order being processed for a full bottle. I guess I just assumed that a fragrance couldn't smell this good?

A 10/10 if there ever existed such a thing.

Apr
30
2013
ladykarl
ladykarl

I had really been looking forward to this one for some time with all the glowing reviews behind it, but powdery plum is almost all that showed up on my skin with a slight essence of cigar a little spice and eventually: cherry candies.
I dont know whether to be dissapointed or surprised/ confused. It IS nice as far as a fruity perfume goes...close neighbor to elephant but much much lighter and much more sweet and smoother.

Apr
29
2013
Amber Forever
Amber Forever

I adore... What a sensuous aroma, I just bought one bottle of this and I'm enchanted. That is the perfume I would like to wear forever, just a pair of my Louboutin, glam dress and Back to Black, what more could want a girl??

Mar
21
2013
EnglishCountryGarden
EnglishCountryGarden

In a small bag, pipe tobacco, three ripe sour cherries, dried raspberries, a good spoonful of honey, a small piece of fresh ginger. Shake the bag.
Take the bag to The Reform Club.
In a room containing several deep buttoned leather chairs, a shelf full of dusty books, and the lingering scent of decades worth of pipe tobacco clinging to the drapes, and years of fine cognac fumes, empty the contents of the bag onto the carpet.
Rub it in until no visible evidence remains.
Back to Black by Kilian.
I have a bottle of this. It is reserved for occasions when I feel strong, confident in my own intellect, and don't care a flying fig what anyone else thinks. It stops everyone in their tracks, male and female. It speaks - quietly, in a magesterial, authoritative tone. It shrugs it's shoulders and goes about it's business whatever anyone says. I love it.

Mar
17
2013
careless86
careless86

i am in love with this perfume , so gorgeous
i'm thinkin to buy it inshallah

Mar
10
2013
supergirl83221
supergirl83221

One of the most gorgeous honey perfumes ive ever smelled... Back to Black had me at hello. Despite a myriad of interesting notes, the harmony of its composition is just part of the luxury and status symbol package you are paying for the FB ( and of course the superb packaging). The combination of honey, spices and smoke makes this an ambrosia to the olfactory senses.
This is like sitting inside a tobacco room while sitting very next to a brewing tea with strong aromas of honey with bits of raspberry. Its very refined, the tobacco is not overpowering the other notes, just a lingering hint of it. but this is all honey on me and i love it...silage is moderate but longevity is very very good, lasts 12 hours on my skin. Rate: 4.9 / 5

Mar
09
2013
gohod
gohod

Perfume Back To Black of the best perfumes that contain honey and tobacco
that wonderful and beautiful love this fragrance

9/10

Mar
05
2013
antfarm
antfarm

Back to Black was a love at first sniff for me. It smells like the sexiest cigar on earth mixed with honey, smoke, and elegant powder. I wouldn't buy the bottle though, for three reasons:

1. There are similar scents for less than half the price, like Tabacca by Costamor.
2. I would be really embarassed to own a perfume that said "aphrodisiac" on the bottle (that's why I once purchased the travel set, because the travel set's bottle didn't say anything on it).
3. It has a strong chamomile note in the drydown that smells like Sleepytime tea.

Mar
02
2013
angel6
angel6

I can smell a lot of honey and some tobaco, like when you get a cigarette and smell it before you light it.
It's quite nice but did not get me in love, so I would not get this one. I'm removing it from my wish list.

Feb
22
2013
jae
jae

Sampling At Its Finest

Well, I was given a few samples when I purchased Liaisons Dangereuses, one of them being Back To Black. I'm absolutely in love with it. For starters, honey is pure magic on my skin. Combined with tobacco, this is a winning combination. I can detect saffron, olibanum and the raspberry. Even the cherry in the base is easy for me to detect. It all comes together to create a wonderful skin scent on me. I can sniff my wrists for hours and hours. While the sillage is moderate at best, the longevity is perfect at 10+ hours. I woke up this morning and traces of Back To Black were still detectable on me. I'd definitely recommend this for a late-night rendezvous...

Feb
15
2013
Amos Jolthead
Amos Jolthead

I kind of waffle between believing that this would be worth purchasing & not believing it. Probably I lean towards no – but that doesn’t mean it isn’t a good fragrance. First, I think this fragrance is just overly complicated. But at the same time, it’s nice. I basically get a honey and tobacco accord with the slightest hint of raspberry. The honey/tobacco goes on and wears light. It’s not too cloying, but the notes aren’t weak in themselves. Later on I will get some spices, maybe some patchouli, amber drydown, but it’s hard for me to say. There are so many possibilities of what I actually do get. So, it’s a nice enough fragrance, but I can get a basic honey/tobacco scent with Pure Havane for a fraction of the price if that’s what I’m really looking for.

Feb
14
2013
mattdmv
mattdmv

I get a sparkling cranberry, this is a dark yet refined sensual fresh powdery fragrance. This for me is a fragrance for close quarters in the bed room with your lady.

Feb
13
2013
kankri
kankri

Lots of strong, syrupy, sweet real honey and the tiniest hint of smoky tobacco in the body. There's a lot of listed notes, but that's all I really smell, and it seems to be true of a lot of other people, too. I'm not sure if there's any other perfumes that are supposed to be pure honey, but this pulls it off well. It's absolutely authentic.

It's very strong, a single spray left a trail I could smell from several feet away. It lasted longer than 10 hours, and the sillage barely lessened during that time. I like it but I probably won't be buying a bottle, up to you to decide if it's worth the price. If you want to smell like pure honey, buy this; if you don't like it, avoid it.

Feb
10
2013
Perfumeeees
Perfumeeees

Honey, honey a little bit of Honey and honey, no more than this. I would never pay all this money to smell like this. It is not bad but it is not for me.

Feb
07
2013
darrshan77
darrshan77

Review of DARRSHAN

Iam shocked to learn after wearing tis perfume tat wat i get is only plain HONEY note and nothing,, ridiculous, the price tag is out of tis sky and the scent has nothing to offer besides only honey which is cheaply avalaible every were. now there is no tobacco and nothing else, iam sorry but kilian is just making money by fooling people, now iam wearing tobacco vanille by tomford and its gorgeous compared to btb pls dont buy or sample before buying tese kilian perfumes, now even beyond love is nothing compared to the great CARNAL FLOWER by fredric malle.

Jan
31
2013
hollycat
hollycat

I cant believe how many notes there are in this perfume and all I smell is raw honey. The kind of honey you can only get at a health food store that still has the waxy pollen coating on top.

I detect no other note other than raw honey on my skin. Waxy, sweet honey, very good for fighting colds and other maladies. Just not on my skin.

Jan
21
2013
Boudyrun
Boudyrun

Received a few samples by Kilian and am trying Back to Black today. It is beautiful but on my skin comes off a little too masculine. I do love the tobacco note but that is pretty much all I am getting. Love for a man but I need something a bit more feminine.

Jan
18
2013
lassie172
lassie172

well i have tried it again and.. i have fallen in love with it...

Jan
16
2013
bigjakeriz
bigjakeriz

I really wanted to love this fragrance. It is not bad, and i wouldnt mind smelling it on a woman at all. But all i really got out of this was baby powder and honey. I love honey, but the baby powder aspect just kills me. And i wasnt the only one who thought this way. I asked my wife, sister, mom, sister in law, friend, who are all women and this is the first time i get a unanimous baby powder answer. Usually they dont say specifics. They normally answer me with a, Its nice, or Not bad, or a wince and say noooo. But this was just, Baby Powder to them. To each his own. So glad i can get samples of this easily.

Jan
10
2013
missmermaid
missmermaid

Just tried this today, and I'm about 5 hours into it. The top notes were very interesting- a sweetness that changed very quickly into unmistakable pipe tobacco; a warm vanilla scented variety with the tiniest bit of peach to it. I once followed a man a full city block out of my way because he was smoking the most delicious scented pipe. Anyhow, the dry down on me has been a startling, bitter disappointment. All I get is the most overpowering baby powder aroma- Johnson & Johnson, as somebody else downthread mentioned. It has become flat, one dimensional, and quite honestly, a headache waiting to happen. The beginning and middle notes were so intriguing and unusual, it's such a heartbreak. Definately DO NOT buy blind- this is waaaaaay too changeable to predict.

Jan
05
2013
lassie172
lassie172

Smells really sweet like honey. I think smoky honey and a bit rasberries. I think if i go out with this bees will be flying around. It is too sweet for me. Sillage is good but not exellent.

Jan
04
2013
Beach Girl
Beach Girl

This smells as if a grilling basket containing various fruits smothered with honey, are roasting away atop a smokey campfire. I smell some strong spices, but I'm not sure if it's just one or a combination of spice. Whatever it is, it smells intoxicating to me! It gets a little less fruity sweet and a bit more woody in the die down, as if the fire has burned down the fruit and all that is left is toasted wood.

Dec
20
2012
Christy2198
Christy2198

Not a fan. And I wanted to love this perfume.It never moved out of the harsh honey phase on me.

Dec
15
2012
rickyrebarco
rickyrebarco

I really like this scent for someone other than myself. It would smell unexpected and really great on a guy.

For me, however, I don't think I could wear it. It's just too sweet- the honey note reminds me of Chanel Beige- too much of a good thing. Too much sweetness not balanced well enough with smoky, bitter notes. I prefer Kilian Amber oud, which is similar, but not so very sweet.

Dec
08
2012
dkny27
dkny27

Hmmph... this is sooo similar to Chergui on my skin... The raw pipe tobacco smell with warmed, syrupy honey.... So unique yet so similar.. Maybe not as sharp as Chergui but still too similar to duplicate.....

Nov
21
2012
myjebo2012
myjebo2012

Smells so sweet as honey. Very similiar to Paul Gaultier 2. I have the body oil and perfume strikeling similiar.

Nov
16
2012
Roses and Spices
Roses and Spices

How sad for me this perfume jut didn't work on my skin. It would be interesting to smell it on someone else. On dry down it smelt almost entirely of honey on me then 2 hours later I smelt of talcum powder and after another 3 hours it was a mix of florals and honey. The family view was that it was entirely vanilla?!! Interesting for the variation but try before you buy. I am guessing that it would suit a more dry skin than mine. Sweet scents tend to become cloying on me but if you suit a sweet scent then this is worth a try.

Nov
11
2012
Mighty lion
Mighty lion

Opening smells VERY strong of honey and maybe a little of the raspberry.. As it settles cinnamon starts to slowly seep in. Definitely a gourmand lovers choice.. I like it but don't love it.. It's a seductive frag, however my main problem with it is that after the dry down it leaves a slightly sour smell on my skin much like whipped cream that's been on the skin too long and the after smell.. I understand the comparison to Tobacco Vanille but dont agree. They are sorta kinda related but where as the Tobacco Vanille is the Alpha male, B2B is the sweet almost feminine cousin who doesn't quite measure up..However still worth a sniff for yourself..

Nov
11
2012
Buysblind
Buysblind

The note pyramid on Back to Black is ridiculous, so I'll just discuss what is most apparent when you put this on.

I get a powdery, tart raspberry with a good amount of honey and undertones of tobacco, vanilla, and amber. If a scent can be associated with colors, when I smell Back to Black, I think of dark purple with accents of smokey white and light violet. This is an interesting scent, on the gourmand side of things, which is sweet, dense, and rich. Back to Black is mostly linear, in that the scent does not change much over time, however I find that it actually improves between the 1 and 4 hour mark, becoming darker and developing depth.

I would describe Back to Blacks as unisex, but leaning more toward feminine due to the fact that it is quite powdery and has such a sweet, pronounced honey note. Guys will definitely want to sample this before buying it.

Projection is moderate. B2B does not radiate like crazy, it stays fairly close to the skin, with maybe a foot and a half radius. But the longevity is excellent, as it is a heavy, dense scent.

Personally, I like Back to Black, and enjoy smelling it. However, I do not find it an easy scent to wear. It can be off putting to others, and I also have trouble deciding where I would want to wear it. As far as it's "aphrodisiac" qualities, I don't know...The women I've asked about it told me I smelled like a "fancy old lady," and to some extent, I agree with them.

So despite the positive, intriguing qualities of Back to Black, there's enough about it that doesn't work for me. And that's why I definitely have to recommend sampling it before buying it.

Nov
03
2012
WeirdAlFittovic
WeirdAlFittovic

I honestly don't pick up much tobacco in this, there must be something severely wrong with either my nose or my skin. The fragrance just reaks with honey on me, to a point where I can barely detect anything else, except a bunch of spices in the background. Luckily, I happen to ADORE authentic honey fragrances! Back to black takes me back to my childhood, eating honey candies and sniffing the honey jar like a coke-head. The perfect comfort scent for cold fall nights.

Nov
02
2012
petar.ciganovic
petar.ciganovic

First I got a candle as a gift, and when I heard that there's a fragrance too, I couldn't possibly see how could someone wear so strong and honey/tobacco scent. I thouhgt it is suffocating.

But when I've tryed it, completely different story. It is indeed very strong and longlasting with powerfull sillage, but it makes a perfect sexy and "vintage" scent. Like I'm in a pub few decades ago. Honey, tobacco, even a bit of rum. And it evolves beautifully into more light and smoother fragrance. It is a bit powdery, but it's not a problem for me.

I dare to say that BtB is a masterpiece of L'Oeuvre Noire collection.
My rating: 8/10

Oct
25
2012
Mugler pure UK
Mugler pure UK

This was love at first sniff for me. I'm a sucker for tobacco frags as it is, so mix in honey and I was sold! Its a dark seductive smell that is probably suited more for evening wear than daytime but I've worn it to work a few times.
It lasts all day on me, i do get the baby powder vibe thats been mentioned but the sweetness of the tobacco always comes back.
I love TF's Tobacco vanille aswell but this is on a different plane, TV is like having a pouch of rolling tobacco an inch from your nose. B2B is lighter and less in your face but that doesn't mean its weak by any means. If I had to choose only 1 tobacco based frag to use for the rest of my life, it would be....?

Oct
20
2012
curvealert
curvealert

All I got from this on my skin when I tested it was stewed prunes crossed with syrup of figs. The lingering aroma of natural laxatives is not what I had anticipated, especially with an asking price of £200!

Nice bottle though.

Oct
10
2012
tessture
tessture

Perhaps my sample has gone bad. I so wanted to love this, but what I got was rotting rosewater over a base of incense that would've been incredibly beautiful minus that top of decaying rose petals. Cloyingly sweet on me, too. I'm glad it works for someone, but it's not me.

Oct
01
2012
desertrat
desertrat

It isn't your imagination muskymoi... I LOVE the top notes so much I'm nearly a fool for it! When it dries down my husband says it's a dead ringer for baby powder. I also love Straight to Heaven but alas no staying power on me. I love the Kilian's but so far they don't seem to love me back...

Sep
24
2012
muskymoi
muskymoi

(from a sample)

I think my nose is broken. When I smell Back to Black (on myself), all I smell is Johnsons & Johnsons Baby Powder. There's a faint wisp of something else, but the baby powder scent is dominant. This is disappointing.

edit: just wanted to add that, while I know BK is very sexy right now and people are falling over themselves to own one of those gorgeous cases they come in, ultimately, what it comes down to is whether the scent is worth the price you pay for the status symbol (of the packaging, etc). For me, neither Back to Black or Amber Oud have impressed me enough to part with $$$$ equal to an HOA payment. I'll keep trying (samples) but, 2 for 2 does not bode so well for me owning a BK frag.

Edit: Spoke too soon. I got one (Love and Tears) and Kilian told me to give Back to Black another chance after I complained that it smelled of baby powder....he said "Think of honey; now, smell it again..." and I'll be damned if it didn't smell like honey. Or maybe I smelled MONEY...lol.

Sep
14
2012
mippymuppett
mippymuppett

My goodness what a beautiful dry down. It smells like soft, warm, sweet & very expensive tobacco. Not for me but the scent was just beautiful!!! Very close to the skin not a screamer.

Sep
13
2012
margaret.tolliver
margaret.tolliver

I smell a blast of spicy sweetness and it pretty much stays that way on me; I am unable to detect the various notes perhaps because I am stopped up due to sinus issues. I think I will like "Love" better, I am all about the sweet gourmands.

Sep
07
2012
Garyjames
Garyjames

This one is mostly pure pipe tobacco on me, with a slight hint of sweetness. Quite a realistic pipe smell which can veer into ashtray a bit on dry down. Still, it's lovely and I prefer this to the much lauded Tobacco Vanille.

Sep
06
2012
rosecat
rosecat

Oh...my...G! This is a beauty! It's so perfectly the colour "black" in the most sexiest, seductive & mysterious form. It smell's as I wanted and hoped it would...phew, so the reviews here are spot on! It's honey sweet lightly smokey, all the notes listed are here, complex and evolving. Thankfully not heavy on patchouli. I think this is truly unisex, it's warm and yummy! I want more!!!

Aug
18
2012
mocha43
mocha43

I loved my sample of BTB form Lucky Scent that I purchased a bottle of it. It is rather pricey but it lasts for 8 or 9 hours on me, has lovely sillage and lasts for days on fabric. It is one of the most complex, evolving fragrances that I have found. The tobacco melds with the cherry and honey in a most seductive way. It smells divine on me from first spray through dry down until it disappears 8 or 9 hours later. It has been the absolute best scent that I have sampled from Kilian. It is definitely worth the money even though it is on the pricey side. I recomend that every one sample Back to Black and experience it for yourself.

Aug
18
2012
Sizzler
Sizzler

Apparently the jury is out for me on honey. For me this is a strong baby powder scent w honey that dries down to a slightly animalic honey. A wreath of baby's breath that emits a secret lovely red berry gush after the top notes calm down, but the berries are fleeting. I am looking for a tobacco scent and I have not found it here.

This is an example of my expectation due to obsessing online and reading the exciting reviews, which is great, I learned something about identifying notes. I have a good memory of Tom Ford's Tobacco Vanille and I really would like to find out more about (non-powdery) tobacco fragrances.

Back To Black is too expensive for a blind buy, so this is my first experience w Luckyscent. Glad to have the chance to try before I buy. Overall, This is not love for me, but still an excellent education...

Aug
11
2012
Czarette
Czarette

All I get is the cherry tobacco. Smells like the bottom of my mother's purse when I was little; she smoked and it reminds me of the raisiny tobacco of her cigarettes in the bottom of her purse and/or Winston Salem NC in the evening in the 90s when the wind was blowing the drying tobacco from RJR down to the Wake Forest University campus on a Fall evening. Its not a bad smell; very evocative but needs something else to make it all pop especially for that price tag if I'm to wear it as perfume.

Aug
05
2012
naapio
naapio

I'm not usually after gormand fragrances, my skin makes them smell so sweet and romantic that my teeth hurt. And let's face it, I don't want to smell like dessert - I consider myself more as the main course!

However, given my previous good testing experience with Lutens Fumerie Turque, I decided I needed to widen my horizon with some tobacco scents and the lovely perfumerie lady was more than happy to help me. I was a goner at first sniff of this stuff.

I don't sense any blackness in this, if it were a colour it would be a light, translucent amber. On me it Back to Black is luxurious and velvety honey with some fresh herbal fruityness and creamy pipe tobacco. I understand perfectly why this is called Aphrodisiac, I want to roll myself naked in it like a cat in catnip. It makes me crave raspberry honey poured over vanilla ice cream and sprinkled with toasted pine seeds, I can almost taste the honey, it's so real. Maybe not the perfume for office, but for bedroom? Definitely!

Aug
02
2012
MarketaBankova
MarketaBankova

Great perfume, I have purchased FB. I only wish there would be less tobacco in the end. The first 3 hours fruity, honey are fantastic, later the tobacco vanilla remains only.. But its one of my most favorite fragrances anyway.

Jul
29
2012
Anvil_of_the_Sun
Anvil_of_the_Sun

To begin with this is very impressive - complex and sensual, with lots of interest in its initial development. But then it just crashes pretty horribly, in a way that's very disappointing in such an expensive scent: the honey and vanilla (possibly in combination with ambergris) get very dirty in a way that is not aphrodisiac or pleasant – more just unwashed (guest_Myra gets it right in her review). I'm sorry to say this, because I loved the opening, but it's just not acceptable in something that costs this much.

Jul
26
2012
katrin1128
katrin1128

I smelled this on the sales woman and it smelled very very good on her. But on me all I got was tobacco and nothing else. If I want to smell like tobacco, I can do it for much less. I'll just go to a bar.

Jul
15
2012
pynkgirl
pynkgirl

Update: I think this resembles cherry jolly ranchers with tobacco, very nice!

Jun
26
2012
pynkgirl
pynkgirl

This is a very nice, different scent. You can tell that Killian has been playing around with some notes. On my skin, the berries, tobacco and herbs are prevalent, but more so the berries. I like it but I don't love it. It seems this would be one that would smell better in the winter . But it's nice! This could be really sexy on a mysterious woman and of it would of course smell great on a man :)

Jun
24
2012
skeleton
skeleton

Strange and sexy. I mainly get berries, patchouli and honey. Truly original and undoubtedly high-quality. If I would ever spend like $200 on a perfume, this could be it.

Jun
04
2012
OVincze
OVincze

The best word to describe this truly amazing creation IMHO is addictive; it is soooo good, so beautiful, so warm, a different gourmand which is not definitely not too sweet and is most definitely irresistible, a gorgeous, perfectly rounded out, complex and exceptionally attractive perfume.

Jun
01
2012
nikkimouse
nikkimouse

Magnificent, at first too sweet, but I find myself craving this oozing sap filled spicey, tobaco, honey'd delight. For a cheaper alternative check out Estee Lauder's Hypnoses Senses :) ... It's no Kilians, but if your wallet is light and you must have it's a nice alternative

Sillage moderate, Longevity Amazing

May
25
2012
finzi
finzi

Honeyed tobacco. Warm, quite dense and a spicy undertone. Makes me think of a thick, Aran knit jumper, leather Chesterfield sofas and a traditional gentleman's club in London full of well-to-do ex-military men and public school, Oxbridge graduates in their sixties.

I can see why other people get cherries, I think it's the combination of honey and raspberries.

May
15
2012
jadetrail51
jadetrail51

cherry pipe tobacco that my dad smoked in the fall. Same feel as Chergui. I layer these for an interesting effect.....actually quite nice. Definitely a sultry, hypnotic sexy fragrance. wouldn't wear it to Sunday School or church.

Apr
27
2012
thehanna
thehanna

I was excited to try this and disappointed to say I didn't smell anything of much interest to me, just a very nice, expensive perfum.

'll finish up the sample I have to see if a deep love kicks in and I revise my opinion but I think this perfume is TOO well rounded: nothing stands out or is particularly distinctive.

Mar
11
2012
iatrogenius
iatrogenius

I love Kilian fragrances. I really do.
This...on the other hand...ehhhh.
Not my cup of tea.
I like my tea a tad bit sweeter and sipped in a cafe that does not allow that much tobacco.
The only fragrance I find this mix tolerable is Pure Havane by Mugler.
Back to Black has an opening that I just cannot tolerate. Period. This will piss a lot of people off but man..it's pretty rancid..from start to finish.

Then again, I like things overly sweet. Not overly sweet as Love by Kilian, but on the verge of Sweet Redemption.

Back to Black begins with Honey..definitely there...and Tobacco..definitely there. The thing I cannot stand is that the two are just not blended well enough for me...I feel as if right nostril is getting all the tobacco, and is using the left nostril to make up for it by absorbing as much Honey as possible.

The notes are phenomenal..saffron, oakmoss, patchouli, bergamot, cedar, etc etc..I mean it's why I tried it in the first place. But the melange is just off-putting honestly. I will never promote blind buys...and this is no damned exception.

The SA at Saks told me herself this is a fragrance she wonders why there is such rave about...I agree. But that's just little ol' me. I very much prefer Sweet Redemption and Straight to Heaven.

If you're looking for sweet tobacco scents...I would go with Pure Havane or Tobacco Vanille.

Feb
28
2012
TRANSILVANIAN
TRANSILVANIAN

BtB is very cloying honey is a smoke bomb and nothing else, almost reminds me of the disgusting Miel du Bois by Serge Lutens, might not be as expensive perfume this overdose cheap honey you busting your nose, not detected raspberry, chamomile, cedarwood, patchouli anything like that, only honey honey honey and smoked more.
Duraccion Sillage low and medium.

Feb
21
2012
sherapop
sherapop

By the drydown, By Kilian BACK TO BLACK seems closer to Jesus del Pozo IN BLACK than it does to Tom Ford TOBACCO VANILLE (to which some people are comparing it). Well, except that the ingredients used in this composition are of significantly higher quality than those used in IN BLACK...

Initially the tobacco and honey notes see very dominant, but the saffron is also conspiring with the olibanum and woods to produce an odd rubbery myrrh-like facet. This aspect becomes more pronounced as the perfume dries down, and eventually reaches the point of reminding me of IN BLACK.

I realize that this may smack of heresy, given that Jesus del Pozo is something of a low-brow juice factory, while By Kilian is one the hoitiest and toitiest of niche houses. However, it's important to bear in mind that Jesus del Pozo does enlist the services of good perfumers: Christine Nagel designed IN BLACK, and had she been afforded a "sky is the limit" ingredients budget, her creation would have been every bit as good as this one by Calice Becker.

Feb
04
2012
FairyDust
FairyDust

Kilian is a genius!! This is absolutely, hands down, the most comforting, mesmerizing, addictive perfume I have ever experienced. I LOVE, LOVE, LOVE it!!!!

My wonderful daughter gifted this to me after I couldn't stop sniffing the sample she brought back for me from a trip to New York. I had that sample for weeks and literally couldn't stay away from it. The honey, raspberry, chocolate, tobacco combination kept bringing me back for more. I craved it.

This is just so evocative that I find this is the first perfume where words fail me in attempting to describe it accurately. But I will try. It's warm and smokey, exuding dark chocolate and a slight hint of raspberry, then the purest patchouli appears, enveloped in incense, and wrapped up in rich thick honey. It's haunting and absolutely bewitching.

It's slightly masculine at first, but I like that. It's instinctively powerful, yet it eludes conscious reasoning which is why it is so hard to pin down. It changes and develops, magically. And if you've read my other reviews, you'll see I'm very much attracted to magical perfumes. Aren't we all? I think it's because only very few perfumes have the ability to take one out of the mundane while also imparting magical qualities to the wearer. This is one of those perfumes!!

I notice that others sidle a little closer to me as they're drawn in by it's aura . You might suspect some harshness from all of the notes listed, but it's incredibly smooth. The integration of ingredients is so expertly blended that it's, well, magical! I imagine the recipe for this potion came out of a wizard's book that Kilian just happened to stumble upon.

The longevity is INCREDIBLE too! On my sweater, this stays for a week.

Love, love, LOVE it!!!

Feb
04
2012
Heverton
Heverton

"A tobacco inspiration, an aphrodisiac aroma with sweet undertones of honey"

Reading this description you can almost imediatelly think about Tobacco Vanille by Tom Ford, well and they do share similarities, but here right after the first spray we have a very evident, natural and bright honey note accompanied by a slight and very lluring raspberry aroma and a not so hard to detect chamomile note giving to this particular fragrance a different dept compared to Tobacco Vanille. Lovely opening!!

After a couple minutes the tobacco kicks in without disrupting the beauty of this fragrance. Despite the official description, it just appears as a back component to this beautiful honey fragrance. But sadly nothing that is too good lasts forever. Back to Black after a couple hours loses potency and becomes a slight watery honey skin scent different from that beautiful drydown.

BUT, anyhow, the thing that grab my attention and makes me love a gourmand fragrance is balance. I hate overdone sweet fragrances and thanks god this mistake was not made in Back to Black. The semi-sweet combination is just perfect.

Dec
25
2011
My darling
My darling

Chamomile tea with honey. Little tobacco for a luxury! And a little raspberry jelly to be delicious. It doesn't worth $225 for 50ml!!

Dec
19
2011
lisa.m.kasper
lisa.m.kasper

NYprospect, you made me laugh out loud. Thanks for the chuckle.

I have a sample on the way, will document my remarks later.

Dec
17
2011
NYprospect
NYprospect

Oh honey,not tonight,i have a headache.See what i did there?It smells lush and sexy but oh damn here come the bees.....

Dec
13
2011
spirit966
spirit966

I prefer Tobacco Vanille over this one and do indeed find them a bit similar.

To me, this dries down a tad too resinous, and is less comforting as TV's drydown.

Nov
20
2011
AlchemyToMe
AlchemyToMe

To me Back to Black is almost identical to Tom Ford Tobacco Vanille (which I usually layer of Tom Ford Tuscan Leather, a personal favorite this time of year). I love the scent and it wears very well on my skin. I have to say the Tobacco Vanille does last longer on my skin though. The couple of Killian scents I've sampled don't last very long and after a few hours I can't tell they were applied.

I really love the scent and I love Killian's presentation, but the pricing is more than I would spend based on its longevity.

Oct
27
2011
shabbus
shabbus

This is a marvelous scent, so rich and smooth! I don't see how this could be unisex however, as the pipe tobacco note is so front and center for me. It smells perfectly male, yet cultured and intelligent.

This would certainly be an aphrodisiac on a man wearing a starched white shirt, the collar unbuttoned, with his dinner jacket over his arm and me on his other one!

Oct
17
2011
jeffwithfrags
jeffwithfrags

Utter crap, headache inducing honey that never stops. I'm not one to throw down street phrases as crude as that, but this was totally shocking.

Honey should be a beutiful, rich but transparent sweet note with fruity hints, instead here it's quite chemical with sweetness well dialled up, and an almondy tone that induces headaches. Honey, almond, hints of fruit and sweetness are present but are all marred by the synthetic, cloying vibe produced by this perfume. For comparison, I would certainly mention that fruit drops smell at least 50 times superior to this embarrassment. This seems just like a cold imitator!

I'd rather just stop there, this rates as one of the most expensive scents on the global market- at £160+ per 50mls, and I'm wasting my energy typing that could go into writing more good stuff about Boss Bottled. Like how it could actually make you pleased and smelll good AND actually still allow you possess your bank account. And that is a £20 for 50ml designer! Some people in this industry need to learn a few things or two rather than just cash in on the poor, unweary.

Totally shocking.

1/5.

Oct
12
2011
rod7elfo
rod7elfo

Una de mis favoritas, me recuerda el hermoso poema Los Amorosos de Jaime Sabines... Que creen en el amor como una lampara de inagotable aceite.
"for some reason this one, more than a sweet fragance" is a latin poem, a love one.
kilian always gives the best.

Sep
30
2011
thatbrownelf
thatbrownelf

*Nice* scent, but if you want me to spend over $200 for 50ml you have to be more than merely *nice*. For having a name like Back to Black this is surprisingly tame. It starts off with barely-there skin musk and honey note that I initially despaired at, thinking I was anosmic to most of the notes. After 20 or so minutes the honey pushes out in stronger force alongside some vanilla...and stays like that. Indefinitely. Where are all these other notes I see listed above?

On another note, Back to Black smells alarmingly similar to BPAL's O/Womb Furie/Snake Oil, to the point where for a minute I wondered if Mr. Kilian might've ever visited the Lab and jacked their creations being that BPAL has been around much longer than By Kilian. The aforementioned Black Phoenix blends are actually more complex than Back to Black on my skin, so I would recommend those over this $225 overpriced juice.

Sep
22
2011
theoffbeatkid
theoffbeatkid

smells divine. powdery, soft, honey drizzled, back drop of tobacco it reminds of a wearable Thierry Muglers Angel without the stench of patchouli.

Sep
16
2011
takeitupthenose
takeitupthenose

This will be my first review of the Kilian house. I will first start by saying I believe Kilian to be the best fragrance house under $300 per bottle (I will never go above that). Let me explain why. By far he has the best presentation, by far he has the best marketing. Now I want to add a little known fact. Disposable income is suspect today and making quality affordable is the key to incremental income. Kilian has done an awesome job making this heavenly fragrances affordable by providing us with refills and travel packs.

This is what is going to propel Kilian into god like status. You and I can have a couple of these special scents to wear every so often (but enough) for $70. Most of these fragrances are not everyday scents, heck you can get 5oz for 350, dang there the same for a 3.4 Bond or Creed which I feel to be inferior fragrances overall (Creed lacks in the unisex and Bond's scents are okay)

Finally on to Back to Black. In some wierd way it comes off as hair grease (wave grease like Dax, Murrays....) but what it really is, is the rasberry, vanilla comined with the spicy notes at the top. As you wear this throughout the day you get whiffs of the sweetness and on me it begins to warm up and even project a bit more. It is definitely unisex straight down the line, neither too masculine or too feminine. The fruity notes stay throughout coupled with sweetness (honey/vanilla) and nice hint of tobacco and I think ceader (some woodsy notes).

Overall this fragrance does not calm down for some time, so you will be smelled a few feet away. You don't have to dig your nose into your shirt or wrist to catch hints of the fragrance as it jumps off the skin even hours later. The longevity is superb. Finally I don't nkow where mediocre comes in. Good silliage, great longevity, nothing I have smelled is similar and very sexy. 5/5 for me on this one.

Sep
14
2011
$$
$$

This is straight up metro sexual I bet P DIDDY got this.Its pretty tight.

Aug
24
2011
fpih
fpih

Well, I have long suspected that Luckyscent's samples are more diluted the more expensive the FB costs and this one's a prime example: little to medium longevity and zero sillage for this one, when most people describe it as a sillage monster:)

So, longevity and sillage aside, I'll try to focus on the fragrance itself: honey, tobacco and rasberry in the beginning, but after an hour or so, the rasberry leaves and the vanilla takes its place but tobacco always keeps the lead role. It's an elegant, warm and also comforting fragrance that's almost impossible to annoy anyone since there's nothing sharp about it. I like it, it makes me feel more confident and as if I'm wearing my best dress instead of shorts and flipflops which I actually am. At the same time, I don't detect anything black or noir about it. Also got a sample of Cruel Intentions along with this one, and I find that one much more dark.
I like it very much, but I like my perfumes with a bite; this one's too smooth for me right now. CI is my favorite of the line so far.

Update: I was wrong, my husband is very annoyed with this one & even more by Cruel Intentions. He thinks them too heavy and cloying and asked me not to wear them again in his presence. I guess it's a good thing I haven't bought a FB yet.

Aug
02
2011
darkbeauty
darkbeauty

Why is it that every fragrance I fall head over heels for is one that is out of my price range!!!!!

This is warm honey drizzled over naked skin while I'm munching on chocolate covered almonds in between smoking a pipe.

Jul
27
2011
CourtrightHer
CourtrightHer

Let's start with the byname, Aphrodiasac. Well, not really. It has moments of sultryness but their is no Spanish fly here!

Matter of fact, I find By Kilian's sobriquets mostly off the mark. While the concept is a cool one (not sure if any other perfumers uses this idea) they do appear clever for the sake of being clever which as we know is usually lame (hipster light?). Decide for yourself.

That being said, this is one of their better one's.
A well executed, first class gourmond scent.

The yummy honey and rasbeery stand out at the top end with the smokey Virgiian cedar and vanilla crossing paths giving it a soft powdery drydown.

Sillage is good and longevity is even better but the price...

Ok boys and girls, you have my permission, go for it (or get a sample)!

Jul
05
2011
jasonx
jasonx

After a long anticipation, I finally had a sample and gave this one a try yesterday. Thanks God I didn't buy this blind because to my nose it was "1 Million light"

Some fragrances are too hyped up!

Jul
03
2011
aiyoh
aiyoh

I really luv Back to Black! This fragrance reminds me of cough syrup liquid of my childhood. :)

Jun
30
2011
spoombung
spoombung

This is a bit like a relationship with a nice, sweet, moneyed, competent, fragrant person you never quite fall in love with. They offer comfort and reassurance but nothing that really draws you in, excites or stimulates you.

It's okay; it smells like sweetened vanilla and fruity tobacco and is obviously well crafted... but it's certainly not worth the jaw-dropping price they're asking for it IMO.

Jun
26
2011
lucyredshoes
lucyredshoes

My nose is discerning but uneducated. It is difficult to articulate the notes that I smell without a good knowledge of the perfumer language. However, this scent reminds me first and foremost of Smarties brand Halloween candy shaven or dusted onto a orange cream push-up. The first time I smelled it I thought of Sweet Tarts but it's definitely Smarties. Not a lot of difference between the two but the distinction is important. As it settles, the raspberry note is prominent. I find use of the word "Black" to be exactly opposite of the impression the scent gives. It is neither dark nor intriguing. It is round and fruity.

Jun
22
2011
TakaBeata
TakaBeata

In my skin I feel little Shalimar.Next I feel rum, vanilia and spicy dark honey accords.
And ...this is not heavy scent , really:)

May
25
2011
Mokokos
Mokokos

Oh Yes, rum, cherry tobacco. A man's library lined in dark mohogany wood. It conjures up an evening in the study with a good book and a snifter of fine cognac, Hennessy XO perhaps, ah, now that would be fitting since it is by Kilian Hennessy. I keep the refill by my computer and take a hit of it every now and then, and the bottle is empty, but the vapors are still there. I would consider this a masterpiece. The ladies at work have complimented me on the fragrance. One lady in particular thought it had a wonderful, clean smell of a fragrant honey and an expensive liquer, she didn't get the tobacco. It's just great! If anyone remembers the great scent of the pipe tobacco Flying Dutchman and like it, you will love this.

May
20
2011
Elizabeth Marie
Elizabeth Marie

I smell cherries, tobacco, honey and smoke. I find this perfume to be so unique and special. One of a kind for sure. For me, this is something to be worn at a night club or maybe a piano or jazz bar. So unique and very beautiful, yet oddly comforting. Very sexy but also dark and mysterious. I only wish it lasted longer on me.
Also, try before you buy as this is quite different and unexpected.

May
15
2011
Tigerlillian
Tigerlillian

A very sexy jazz lounge fragrance. Rich, smooth tobacco, but not dark and heavy. More like a golden-colored, moist, honey infused rub.

The warm earthy spices are perfectly pitched and add to the layered smokiness. Raspberry gives a lovely, alluring dried berry infusion without being too 'fruity' and compliments the tobacco really well.

I love chammomile in this too which contributes a dreamy softness--the type of feeling that takes you out of your current time and place and puts you right in a velvet tub chair listening to the hypnotic groove of casually incensed saxophony.

A bottle? A little pricey, but I love the feeling it gives me. I'll have to think hard on this one while I finish my sample.

** UPDATE: As delicious as this fragrance is, I decided that the longer it lingers on my skin, the more self conscious I become of the tobacco--very warm and rich. I think I'd really enjoy smoking it better than wearing it.

May
13
2011
kongpaka-ek
kongpaka-ek

Nice but not last long on me.

May
09
2011
Woodfaery
Woodfaery

I received a sample from the Perfume Court today. I would have loved this perfume if it would have just left out that annoying tobacco note! Next....

Mar
31
2011
Blimunda
Blimunda

In this one, I smell nothing but a cup of warm milk spiced with a big spoonful of honey. Warm, cozy, delicious, irresistible...

Mmm... Yawn... Back to bed...zzzz... ?

Mar
01
2011
Roan
Roan

L'art romantique

"It is at once by way of poetry and
through poetry, as with music, that
the soul glimpses splendors from
beyond the tomb; and when an exquisite
poem brings one’s eyes to the point of
tears, those tears are not evidence of
an excess of joy, they are witness far
more to an exacerbated melancholy, a nature
exiled among imperfect things, which would
like to possess, without delay,
a paradise revealed on this very same earth."

Charles Baudelaire
L'art romantique, 1869.

This perfection is given to the humans by the gods. In fact, we can be grateful to Kilian.
The gods on Mount Olympus are feeding themselves with nectar and ambrosia. The honey is given to humans for refreshment and spirit, and honey is the main ingredient of this fragrance. The best sentence that describes this perfume is; it is a paradise revealed on this very earth itself.

Engraved Achilles shield on the box and bottle - to protect me the
key - that only I can get to it

Perfume is magical. It opens very gentle with notes of wood and cream flowers. In fact, honey is mixed with various components. This change occurs thrice. First change is honey with light flowers and something sweet - that is cardamon. Then the honey mixed with wood and sweet tobacco which makes the heart of perfume that is very similar to the base. Finally, pure aphrodisiac, tobacco and honey that lasts and lasts...A gentle, non-aggressive and seductive perfume. The perfume which is very well composed and intended for the enjoyment of an artificial paradise.

I do not know how anyone can dispute the quality of this perfume. This is a perfume that lasts for days, even longer than APOM from Francis Kurkdjian. On the second day it is still sensible on the skin, especially on clothes, as it is everywhere around me. But it is true that this perfume is holding close to the skin. But that was done intentionally. It depends on us who will get access to our neck. It depends on us who will also enjoy the perfume...;) Intimate perfume for intimate moments in which we enjoy.

This fragrance combine the divine and secular, a link between heaven and earth. Every time I can enjoy as well as those on Mount Olympus.

Roan.

Feb
09
2011
Natalie467
Natalie467

A few months back I was lucky enough to have gotten two samples of Kilian, Back to Black and Beyond Love from an extremely helpful no-pressure SA. Tested them a few times, couldn't decide which I liked better (too much at once to decide) and put them away, moved on to other perfumes. At the time Bond was on my radar and nothing was getting in the way of that. Sometimes it's hard to made a decision when you're constantly bombarded with perfumes, some, however wonderful they are, fall through the cracks.

Back to Black is THE one I'd buy, it's rich, deep, tobacco with a touch of sweetened fruit with resinous amber and honey. Unique and not something you'd find yourself smelling on other people, at least not in the circles I travel in. Long lasting with decent sillage. To justify buying a bottle, I could share it with my husband, it smells sensual on a man. But my husband isn't up for that, neither is my wallet at this point in time. *sigh*

Feb
01
2011
Bratka
Bratka

This is a disaster for me!
Smells good at first moment to the end... This end is short on me! Just 3 hours. When its drying smells like a honey, a lot of honey. Nice, yummy, but to short...
So bad

Jan
31
2011
Parfumista2010
Parfumista2010

BtB is to die for !
Red wine, tobacco, plum and honey, magnificent in their composition and the most "grown-up" gourmand scent I know.

Dorian Gray would have loved this stuff and so would have had my darling Oscar Wilde !

When wearing BtB you smoke, drink and devour wonderful creme brulee at the same time - this is an orgy of deliciousness ! Speaking of it, BtB really is an aphrodisiac. Its sensuality will haunt you if you have smelled it only once.
Semi-sweet and absolutely suitable for girls and boys.

If you basically like gourmand scents but hate them sweet, if you prefer extravaganza over mediocricy, if you love the fine smell of unsmoked tobacco, superb red wine and some delicious sweet accessories then Back to Black is for you.

As I also know Tobacco Vanille very well I must add that there are no big similiarities. Unsmoked tobacco, yes, semi-gourmand background/base, yes.
But chances are, if you like one of them the other might be for you as well :-)

By the way : Kilian also offers a travel size spray containing 7.5ml x 4 which is a lot less costly than the 50ml bottle.

Jan
11
2011
diorshowman
diorshowman

OMG...this thing almost EXACTLY like Tom Fords Tobacco Vanille...Thats all I have to say. If you like Tobacco Vanille, ur better of with that. Back to Black is WAYYYYY overpriced for a 1.7 fl oz bottle. TV lasts longer and is a stronger richer scent.

Jan
07
2011
floof
floof

Djarum cherry clove tobacco mated with an unlit honey roasted lucky strike and back to black was born...Its just like smelling a hybrid of those two unlit cigs of my past fresh from the box- although it is never without an element of honey. It's still a sweet soft scent. I compared it wrist to wrist with TF tobacco vanille and it is much less fragrant than TF with more honey, less spice and less presence. This stays closer to the skin and is a tad sweeter. I think they are both worth trying and proudly have both in my collection. My mood would determine which of the two I prefer. I think it would be fair to not buy one because you had the other, but I think if you love them both and have the money, it is justifiable! Back to Black is an intimate scent, and it is full of honey, but it doesn't smell sticky sweet- almost has a dry quality to it, like the tobacco is toasted with the honey(like lucky strikes!). I love the killian packaging, it is so luxe- even in travel size! I believe killian is a quality line with skilled perfumers that use high quality ingredients and it is reflected in the lasting power- which is substancial. The price might be high, but I bet if you get the packaged version versus the refill, you will admire it like an art piece forever (Thats the way it goes for my FB Cruel Intentions!) I ended up purchasing the travel sized version of black to black, which is still a spray. It comes with a beautiful engraved black, magnetized bottle and 4x.25 vials of the perfume. I think this is also a good way to buy killian scents in a smaller size without sacrificing the beauty of killian packaging. I also have heard luckyscent will not send you a killian refill without proof of you buying the box and bottle- although I do not think they mind if you refill your bottle with a different perfume than you had originally purchased. It would be nice if they gave you the option of the fancy packaging, but I am a sucker for pretty perfumes- in terms of both smells and aesthetics, and I dont have a choice! Too beautiful to pass up.
-As a side note, killian also makes beautiful looking candles that cost around $85 and are not terribly fragrant, so I would not buy those candles without smelling them first unless you are looking for something very subtle.

Dec
09
2010
armchair sailor
armchair sailor

I sprayed it on my wrist and all I could smell was honey. That's it. When walking down the street, I expected to be followed by bees :)
I'd rather be followed by girls, but that's unlikely to happen, unless one wants to put you in her milk :)

Dec
05
2010
queenberg38
queenberg38

Recently went to Las Vegas and they have By Kilian at the Saks there. I was in awe.

Sultry, honey, sexy goodness was at my fingertips. At first sniff of Back to Black I knew I had to buy it - but at the price - WHAT???? Are you kidding me? So - I bought the refill - for HALF the price. Same liquid - just not the pretty bottle and box - but let's be realistic - did I really need another pretty bottle? And a wood box? What to do with it? I only really NEEDED the liquid inside...

I am very happy with my purchase and not sorry about buying the very boring plain bottle version. I got home and happily decanted in 5ml roll-on bottles that I carry with me in my purse.

Nov
13
2010
mocha43
mocha43

This is ambrosia from the gods. First scent is beautiful meld of labdanum, tobacco, honey with spices. I am usually not a fan of tobacco but in this perfume, it is just perfect. After a few minutes I smell the saffron, raspberry and chamomile more clearly. It lasts for over 12 hours on my skin, which is a record, and the sillage is lovely, just wafts up from the skin. I am going to be so sad when my dinky little sample is gone. I used 1 tiny little spray for 12 hours of delightful scent. The price is so high that I will be only able to purchase it in a tiny quantity----sigh. It should be sampled by all, I believe.

Nov
10
2010
Mellyhelly
Mellyhelly

So this is aphrodisiac? Mmm, this goes to show once more how eroticism at any stage is a very personal and subjective matter.
I was given a vial of this while I was asking for Beyond Love which is much more my type of scent. I grabbed it of course!
I sprayed it a couple of times and was not so impressed. It's not bad, but I don't feel in tune with it.
I smell a lot of black pepper that kills my nose.
Then I happen to let fall the vial from a shelf... OMG! I expected all the room to reek of Back to Black, instead the vial broke up on the floor and the cloud of half-Shalimar baby diaper+black pepper stayed quite confined to that corner. I wiped it out and in about 2-3 days it was gone.
Ok, I lost a vial but it was not of my favourite. It seems much more of a masculin fragrance, kind of powdery for men. Test before buying, especially with these crazy prices that By Kilian charges.

Oct
20
2010
Cereza
Cereza

On my skin I feel cherries and cholocate. It almost feels like smoking cherry tobacco with cholocate scented papers. It is very unique and smells absolutely amazing. The silage is wonderful and I enjoy what I'm feeling. I actually think that there is no way and chance to find anything else like this in perfume world. I can only agree that this is "sexy" and "seductive", because the scent is very gourmand and edible, but not in jummy way, but in a way that everyone will try to come closer and take a sniff of this lovely scent.
It's very sweet, but spicy. I can't imagine this on a man, but that's just me. I find this very feminine.
After the first 10 minutes the scent goes to "honey" phase, where I get amazing, sweet and natural smelling honey. It's beautiful and very addictive. Good job.

And actually I think that the price is very good...for the refill. 65 euros for a 50 ml? It's a steal, I might consider checking out if it works good to decant in a clear glass atomizer.

Oct
19
2010
guest_Teewriter
guest_Teewriter

I don't think any perfume house is going to list every one of the ingredients they use to make a fragrance. SO, if you detect some scent not on the list, it might just be in there after all.

Sep
15
2010
JeanMaurice
JeanMaurice

This remind me a lot cherry blossom chocolate and also cherry tobacco pipe from grandfathers. This is not a bad scent; yes it is well balanced between sweet,fruits and woods but it smell too much chocolate-cherry to me. I'm smelling some woods but more on the drydown, background of this craft. This is nothing I could wear but could tolerate on others for sure. This is a good scent but not for me.

Another minus to buy this; 200$ american dollars for a 50mL bottle. This is 60 to 80$ more than Serge Lutens bottles! WAY TO HIGH!


8,5/10

Aug
27
2010
rednose
rednose

I got a sample of this and all I could detect were the cedar, olibanum, & honey. I didn't like how it smelled on me but I came to accepting it after it cooled down.

I would not buy this because it reminds me so much of this cheap perfume they blend and sell at Mecca that is supposedly extracted from the "black rock." Everyone who buys it to give away as a gift knows it is a scam, but because the scent has been associated with the place, it seems so natural to bring it home as a gift.

I like spicy notes, but i didn't like this much and founnd it too strong

Aug
25
2010
imgcas
imgcas

The most delicious honeyed fragrance I have ever smelt.
It starts soapy, woody and spicy (I thought it could contain cinnamon), and the drydown is like honey candies, but those who don't like too sweet fragrances don't have to worry: Back to Black is not sickly nor cloying at all.

Unisex and longlasting. It's my favourite in the line together with Straight to Heaven and Prelude to Love.

Aug
25
2010
ausamamira
ausamamira

Personaly, i dont enjoy wearing a honey smell! i tried back to black many times , the smell is not bad, it is honey-something smell, like all have already said,but i dont think i will apply it on myself , it is between like and dislike to me but no way love ....

Aug
12
2010
Jlew
Jlew

I ahve to agree this is AMAZING. I got this sample over a month ago and for some reason, thought I hated it without smelling it ( I was smelling the little bag that the sample was in ). It was actually another scent that I hated. So, I dragged tbhis one out today after reading these reviews and OMG! My nose is not at all conditioned to know each individual scent, BUT, I can say this...it is like a beautiful buttery ball of honey with some tart fruity powder stuck to it. I LOVE this and the bottle is beautiful too. I am gonna give it an hour or so to make sure but this could be fb worthy.

Aug
09
2010
Mogie
Mogie

I bought this today. It is definitely not my typical scent. I really do not go for the the sweeter smells nor do I generally go for scents with tobacco, but there is something very special about this. After I put it on I could not stop smelling it. It starts out so clean and quickly evolves to become this scent I can only describe as a tobacco leaf dripping with honey. I could eat this stuff.

Jul
10
2010
sfonativeboy
sfonativeboy

"I Need You Like A Drug"
Highly addictive I kept applying a bit on my wrist .. just to smell it!!
...stealing private "scentual" moments to myself .. while riding the bus...!

To breakdown and pin point all of this fragrance's complicated notes belittles it somehow....
but this is my impression...
fruity at first ...
Raspberries ..a touch of honeydew melon...
then it settles to a sweet candy ...could that be the honey and the olibanum, everybody mentions...
settling in a combo of ...
vanilla,amber and light tobacco.

To quote Claudia
from Interview with the Vampire
"I want some more!"

Feb
07
2010
donniekaterina
donniekaterina

What about a cup of tea with a tea spoon of honey,Darling?That's exactly the description for back to black.Deluted herbal honey in water.

Feb
04
2010
Doc Elly
Doc Elly

I've tried B to B several times now, and it's definitely somewhere in the front-runner pack of fragrances that I love. The real clincher is the fact that I keep taking my sample out and using it - back to Black. This is a warm, haunting fragrance with incredible staying power - about 18 hours on skin and days on clothing. The notes are so well integrated that it's hard to pick out the individual spices and fruits. They all meld together with the honey, tobacco, woods, and vanilla to create a scent that starts out drop-dead gorgeous and stays that way to the very end, through a series of fascinating changes held together by a strong thread of continuity. I've found that each time I use B to B it evolves in a slightly different, but always beautiful way. I'm not liberal with my praise, but this is a masterpiece.

Jan
29
2010
Cassiano
Cassiano

Meet the son of Angel and A*men!

This scent is very similar, from its opening notes, with Angel…in a good manner, of course.
Definitely, I love those gourmand scents. However, although the similarity, this one has “something special”, something aphrodisiac, addicting, which made me keep smelling my arm all the time.

It evolves to a delicious smell, which stays between the raspberry, the honey and the olibanum, with a foundation of vanilla and tobacco. It is not linear, but keeps the main scent for such a long time, where the heart notes exhale magnificently.

About ½ hour after it has been applied, it shows a softly powdery base, like “baby smell”. But you can only feel this by breathing over the part where it was applied. It is completely subtle this “baby smell”.

Unfortunately, in Brazil the weather is always too hot, most of the time, because this is my type of scent.

Jan
21
2010
libertybelle
libertybelle

Yum, at first application I felt like this fragrance was all fruit (reminded me of dried plums) and raspberry tinged with a bit of powder. Not strong powder but the more mild scent of Johnson baby bar soap. I can really smell the honey and vanilla. I only detect a tinge of spice - I think it's very mild - at least it doesn't jump out at me but just leaves a slight tingle to my nose. I don't know if I'd personally call this a really woody scent, I think the sweetness tempers that definition at least on my skin, but after a few hours, the woods are more evident.

Jan
11
2010
jmhorsager
jmhorsager

Back to Black is the most rich, beautiful, colorful and warm scent I own. I am on my second bottle already in less than 6 months. The smell is a surprise hour by hour enveloping your skin with a velvet smooth cognag-tobacco-powder scent.
I have a dresser full of wonderful expensive, exotic perfumes and none compares to the beauty of Aphrodesiac. It truly evokes a fall to your knees kind of feeling. Beautiful and sensual. Guaranteed with the right body chemistry to make you come back for more. The price is worth every drop.

Dec
21
2009
guest_andy in nyc
guest_andy in nyc

While in high school and college I worked the fragrance counter for a fancy department store; needless to say, I very picky about my fragrances. Being a man I find my choices rather limited, and often the scents all smell very similar or commercial or should I say cheap. My last scent for the past three years has been etro's UMBRE which I believe stands for AMBER, but the local department store where I bought it has stopped carrying it. So I had to find something new and after many contenders I ended up with "BACK TO BLACK" because it was fresh, rich, deep, complex and attractive. It was the uber scent. I bought the bottle which was twice the cost I would prefer to spend on a scent but the bottle is refillable and the refills are much more in line with my budget. I really recommend everyone give this scent a try.

Nov
29
2009
meyergoldhar
meyergoldhar

Greeby the fratings,
I recently obtained a sample of Back to Black while purchasing another fragrance. Well... I was perfectly satisfied with my purchased, but when i tried the sample. I couldn't put It down. It kept bobbing and weaving like a prizefighter starting off with smoke and leather then calming slightly to light notes of rasberry and then with pipe tobacco and chocolate. It changed slightly but constantly, every nuance as delightful as the last.i was and still am mezmerizesd by this fragrance.

Nov
21
2009
Kimeika69
Kimeika69

I just purchased Back to Black. It's seductive, alluring, chic, suckle-honeyed, addictive and keeps calling me back to black. I love it!

Nov
14
2009
ignis
ignis

One more thing i'd like to add about this frag, is that it has a Cinderella type of an effect (on my skin, that is); for the first 7 hours or so, it's truly magical, but after that, it turns into something really ugly; the tobacco clings onto my skin in a very unrefined manner, like an old ashtray...

Nevertheless, i still think this product is quite powerful, there may be people out there (with the right skin chemistry) that can pull this off quite nicely right to the very end. Sadly with my skin's chemistry, there's a time cap...

Nov
06
2009
ignis
ignis

I've received a sample of it a few weeks ago. It was after i've listened to a (lengthy, yet interesting) romancing of this product by the fragrance department's sales associates...

When i first tried it on my skin (at the store), the OPENING (and the opening ONLY) really reminded me of how L de Lolita Lempicka opens but more grown up, without all the intense sweetness, innocence and shall i say... humour.

The store clerk mentioned that it proceeded to develop quite eloquently on my skin. However, she also mentioned that on her skin, it turned into a cough-syrup type of smell...

To be honest, i was wondering if this is truly how it should smell on my skin, because prior to that, i desperately tried to spray the last few drops of a Miss Sixty Elixir tester at another counter. Problem that day was, that i literally ran out of fragrance-testing spots on my skin...

Anyway, i had to try this at home, on fresh skin, while there's no sales lady around... and so now i can truly confirm that this is really something!

I'm not too sure if this scent truly describes my personality, but i seriously can't stop smelling myself!

Basically when i sniff this off of my hand, it really reminds me of an ornate turquoise and gold Rococo/Baroque wallpaper... in the dark. With dim green light shining somewhere... I see a whole empty vintage Ballroom from several centuries ago, with a beautifully dressed tall lady standing in the dark, by the window, smoking a slim cigarette, all while it's raining outside... hmmm...

It's a very antique kind of a smell, strictly for classy (with a subtle hint of mature, sophisticated sexiness) grown ups who know what they want in life.

For some reason i smell Licorice, and looking through the notes of this frag, there is none! Not even Star Anise! I guess it's only my nose identifying and trying to make sense of the intermingled notes of Tobacco/ Chamomile and a few of the other sweet notes.

I can see how this concoction may turn out to be highly addictive for me, i feel hypnotised while wearing it and my imagination breaks loose.

It's REALLY dreamy, but in an elaborately mature manner. I like the fact that it's sweet and sexy with an androgynous flare. I guess those androgynous qualities stem from it being a unisex frag, heh...

This is an artistic masterpiece. Should only be worn to special occasions, preferably during the evening/night.

Nov
05
2009
KJanicki
KJanicki

I smell tobacco, dripping with honey and later joined by a dark chocolate.

Nov
01
2009
Catnip
Catnip

This fragrance opens with the insistence of bright, ripe raspberries. At least on me, this is the most dominant note, and the presence of the fruit never disappears, but becomes more of a whisper in the latest stages of development. In fact, any time I wear this I am reminded of raspberry truffles—fruity on the inside, with the vanilla, honey, and creamy chocolate (the patchouli, I guess) gently wrapping its raspberry heart on the outside.

It is a darkish, warm and fairly sweet gourmand scent, but certainly one that doesn’t evoke anything black. My family members have described it as “yummy!”

Oct
23
2009
guest_Myra
guest_Myra

I am one of the few people that did not care for this perfume. It reminds be of going into a vacnt house that was occupied by, let's just say, "very Mature" people. I go into many vacant homes of older people, estate sale homes etc... in my line of work and this is what it smells like to me.

Oct
10
2009
rebella
rebella

Oil spill on rainy asphalt, reflect the light as a rainbow, you can´t stop staring, it looks so beautiful... You want to catch the colours with your bare hands. Forgetting about that beyond the beutiful surface, oil is sticky, harsh, black and both poison and black gold.

Back To Black could be one of the most beautiful scents I´ve ever smelled, even tough I admit I have a tendency to think that when encounter new, incredible perfumes. The only thing it actually have in common with oils spill is it´s beauty and also a strange ability to be kind of sticky. Back To Black sticks to me all trough the night and become a companion even in my dreams.

Full-bodied, fierce, soft, singing, blackest of black, caramelle, razorsharp cheakbones, tobacco as a molten golden syrup, aooooooud as soft as an arabian night but as bitter as narcotics at the same time, haunting, restless, can´t get enough, fruity sweetness trying to escape the darkness, the forgotten crypt and the things hidning in the shadows, erotic, serious, edgy, must have been there before, honey yeah honey, and tough her skin is so pale...

Yes, I do love it. Recommend it, be warned... you will get lost in it´s intricate beauty.

Resistance is futile. You will need more of this. I do. Can you give it to me? ;)

Oct
04
2009
holly13
holly13

A new fragrance by Kilian, a French perfumer. I would like to try it since I like nutmeg and ceder ( but that sound not that (female girly.)it has bergamont and ambery labdabum and powdery vanilla. That is how it was described in an advertisment.

Sep
19
2009
mariotgomez
mariotgomez

I was called by my fragrance sales person at Saks Fifth Ave to inform me they had received a tester bottle of Back to Black and taking pre-orders.

I decided to check it out. Supposedly, Kilian was inspired by Amy Winehouse's song "Back to Black". I enjoy her seductive voice and bad girl image. I was expecting a fragrance that would throw a drink in my face, slap me while saying "don't forget to call me."

The opening of this scent is seductive with the spicy accords. Then the fruity notes come to play for a short time. One is left with a woodsy, earthy honey fragrance once it dries down(after a couple of hours).

As I keep smelling this scent on the back of my hand, I only thought of the sultry ballads from Amy Winehouse singing about getting on without her guy: "I die a hundred times as you go back to her as I go back to black"

I can see this scent enjoy by all. I would say if you are looking for a seductive spicy honey accords mixed with earthy woody notes. This may be a fragrance for you.

I am still trying to narrow down which Kilian perfume to purchase since they are on the pricey side ($200+ US dollars). I can say with confidence this scent is in the running. I did not pre-order it today.

Sep
05
2009

Add Your Review

Become a member of this online perfume community and you will be able to add your own reviews.

Back to Black by By Kilian 4.19 out of 5 based on 1024 ratings and 210 user reviews

This page contains information, reviews, perfume notes, pictures, new ads, vintage posters and videos about By Kilian Back to Black fragrance but we do not warrant the accuracy of information. If you have more information about By Kilian Back to Black, you can expand it by adding a personal perfume review. Fragrantica has a unique user-driven classification system and you may classify Back to Black by By Kilian. Click on the appropriate options on the fragrance classification form below the perfume picture. Also, you can find links to 3rd party websites/Internet stores, but Fragrantica has no access or control over those websites. We do not make guarantees nor accept responsibility for what you might find as a result of these links, or for any future consequences including but not limited to money loss. User reviews of Back to Black by By Kilian represent the views of the credited authors alone and do not reflect Fragrantica's views.

Coupon Code Fragrantica
People who like this also like
Tom Ford Tobacco Vanille Serge Lutens Chergui Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Frederic Malle Musc Ravageur Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Hermes Hermessence Ambre Narguile Tom Ford Noir de Noir Bond No 9 New Haarlem Creed Aventus Guerlain Tonka Imperiale Amouage Jubilation for Men Tom Ford Tuscan Leather Serge Lutens Ambre Sultan Guerlain Spiritueuse Double Vanille Tom Ford Black Orchid Tom Ford Oud Wood Creed Virgin Island Water Thierry Mugler A*Men Pure Malt By Kilian Love by Kilian By Kilian Straight to Heaven

Popular brands and perfumes: